Осигурилият си в последния момент оставането в Бундеслигата след като игра плейофи отбор на Хамбургер показа, че и през този сезон ще бъде далеч от най-добрите си години. Още в първия официален мач в 1/32-финалите за Купата на Германия той срещна сериозни затруднения от третодивизионния Енерги Котбус. Мачът беше оспорван и драматичен и завърши 6:3 за Хамбургер след изпълнението на дузпи.

Още в 10-та минута на срещата домакините от Енерги Котбус получиха право да изпълнят дузпа, реализирана точно от Мануел Зейц. През второто полувреме Хамбургер натисна своя съперник и закономерно Хайко Вестерман изравни в 70-та минута след асистенция на Рафаел ван дер Ваарт.

В продълженията именно Ван дер Ваарт изведе Хамбургер напред в 96-та минута, а Свен Мичел изравни и отреди дузпите да определят победителя. При тях футболистите на Хамбургер бяха по-хладнокръвни и успяха да отстранят скромния си съперник.