Байерн (Мюнхен) спечели голямото дерби на германския футбол срещу Борусия (Дортмунд). Шампионите записаха четвърти пореден успех над вечния си опонент, като тази вечер го надвиха насред неговия "Сигнал-Идуна Парк" с 3:2. Шоуто Дер Класикер определено си заслужаваше като очаквано предложи много попадения и интрига до последната минута.

Естествено имаше и намеси от ВАР, като системата отмени два гола на Левандовски. Въпреки това полякът не остана капо и се отчете с един редовен, а приноса си за успеха още дадоха Алаба (45") и Сане (79"). Борусия беше техен достоен опонент, но не съумя да удържи преднината си, която получи след попадение на Марко Ройс (44"). В края късен гол на Холанд (82") пък не помогна за нещо повече.

РБ Лайпциг победи Фрайбург с 3:0

РБ Лайпциг временно поведе в Бундеслигата

"Биковете" с лесен успех над Фрайбург

Така възпитаниците на Ханзи Флик еднолично са на първото място в таблицата с актив от 18 точки.

Снимка 504328

Източник: EPA/БГНЕС

Не бяха изминали и 40 секунди, когато Байерн можеше да отбележи първото попадение в дербито. Серж Гнабри се оказа в непосредствена близост от дясната греда на Бюрки и много елегантно финтира защитник на Борусия. Германският национал вече се готвеше за изстрел, но той му бе "откраднат" от Роберт Левандовски, пратил кълбото във външната част на мрежата.

Домакините бързо върнаха жеста и в 180-ата секунда също съжаляваха заради пропусната възможност. Холанд демонстрира висока скорост и близо до аутлинията реши да върне за връхлитащия Ройс. Пасът му нямаше необходимата сила и Нойер се намеси в точния момент.

Байерн стигна до втория си добър шанс за отбелязване с настъпването на 13-ата минута. Жером Боатенг центрира от границата на наказателното поле, като топката кацна перфектно върху главата на Горетцка. Халфът насочи отблизо с глава, но Бюрки демонстрира страхотен рефлекс и отрази подобаващо.

Снимка 504329

Постепенно вестфалци предприеха по-изчаквателна позиция и дочакаха своя миг за светкавична контра в 20-ата. Джовани Рейна и Ерлинг Холанд останаха срещу двама защитници на Байерн. Първият хитро изведе норвежката звезда, но ударът на тарана не намери далечния ъгъл на големия враг.

Първи гол в Дер Класикер имаше в 23-ата минута. Серж Гнабри продължи по най-добрия начин бърза акция на Байерн, която завърши с пас към Левандовски и попадение на поляка. Радостта на звездата обаче не продължи дълго, той като съдията Мануел Грефе използва услугите на ВАР и видя, че №9 на гостите е бил в минимална засада.

Снимка 504336

Джошуа Кимих направи грешка и реши да посече откъсващия се Ерлинг Холанд в 34-ата. Универсалният играч на Байерн обаче получи тежка контузия и бе заменен принудително от Корентен Толисо.

Дербито бавно вървеше към равенство на полувремето. Не на такова мнение обаче бяха футболистите на Лусиен Фавре. Борусия организира добра атака отдясно, а включването на крайния бранител Рафаел Герейро се оказа решаващо. Португалецът отправи страхотен пас към Ройс, който се измъкна от редица защитници на Байерн и само с едно докосване опъна мрежата зад Нойер.

Борусия (Дортмунд) - Байерн (Мюнхен) 2:3 (Развой на срещата по минути)

Зрелище на "Сигнал-Идуна Парк"

Случилото се по никакъв начин не притесни шампионите на Германия. Още в ответната си атака, баварците стигнаха до фаул на границата на наказателното поле. След дълго съвещание, с изпълнението му се нагърби Давид Алаба, който освен перфектното завъртане, получи неволна помощ и от гърба на Мюние, запратил топката неспасяемо във вратата на Борусия.

Снимка 504334

Втората част можеше да стартира по мечтан начин за домакините. Джейдън Санчо за пореден път демонстрира върхов поглед върху играта, извеждайки зад гърба на отбраната Холанд. Норвежецът разочарова своите колеги, тъй като направи нещо много неуспешно, смесица между пас и удар.

Секунди след големия пропуск, Байерн сътвори пълния обрат в мача. Люка Ернандес центрира от фланга, Роберт Левандовски се измъкна от персоналния си пазач Хумелс и с глава заби майсторски топката за 1:2!

Рано, рано интригата в мача можеше да приключи. При следващата добра атака на Байерн, Кингсли Коман напредна мощно през центъра и отправи изстрел, който за радост на домакините срещна само страничната греда на Бюрки.

Снимка 504333

Всичко на "Сигнал-Идуна" наглед приключи в 79-ата минута. Байерн подпечата победата си в дербито с трети гол. Всичко започна с отнета топка на Холанд дълбоко в половината на баварци. Оттам насетне се разгърна скоростна акция, при която в точния момент Левандовски продължи за Сане. Резервата навлезе в наказателното на Борусия и между краката на съперников бранител реализира за 1:3!

Вердер и Кьолн завършиха наравно в първия мач от седмия кръг на Бундеслигата

Домакините за четвърти пореден път правят такъв резултат

Шоуто "Дер Класикер" определено си заслужаваше. В 82-ата минута Борусия върна изоставането си само до едно попадение. Герейро отправи пас за милиони, който за пореден път в мача изведе Холанд сам срещу Нойер. Този път норвежецът изигра ситуацията възможно най-прецизно и елегантно преодоля Нойер за 2:3.

Снимка 504332

До края Марко Ройс имаше възможността да подсигури и точката за "жълто-черните", но капитанът заложи и на силата и шутира високо над горната греда. Пореден гол на Левандовски пък беше отменен от ВАР заради засада.

В следващия кръг Байерн приема на свой терен Вердер (Бремен). Дортмунд има визита на възраждащия се тим на Херта.