Еуфорията около Барса е пълна. Роналдиньо изглежда достатъчен за цялата група. Но не е така. Сред каталунците е помощник-треньорът Йохан Неескенс. Име, което кара тези, които са го гледали на живо, при това в София преди повече от 30 г., да потръпват. Вълнуват се и тези, които само са чували за него, защото Неескенс е световна футболна марка.
Когато Аякс вилнееше из Европа, за него се казваше: "Ако Кройф е стрелата на тима, то Неескенс е неговият лък". Достъпът до Гранд-хотел София съвсем не е лек. На входа не допускаха никакви журналисти. Докато излезе един медиен шеф от каталунския клуб. Влязох заедно с испанските колеги, като показах международната си журналистическа карта. Неескенс отначало ми отдели само 5 минути, но накрая запали цигара от вълнение, след двайсетминутно интервю около най-важните събития в неговия бурен футболен живот. Йохан говори само за "Топспорт".
- Йохан, благодаря ви за отзивчивостта. Помните ли мачовете с ЦСКА през 1972 и 1973 г.?
- Двубоите между ЦСКА и Аякс бяха страхотни. Първите два мача през 1972 г. бяха с Йохан Кройф. Спечелихме и двете срещи - с 3:1 в София и 3:0 в Амстердам. Следващата година Кройф отиде в Барселона, когато се срещнахме пак. На наш терен бихме с 1:0. После паднахме с 0:2 след продължения от един голям отбор на ЦСКА (София)(изрича буква по буква името на "армейците"). Те бяха по-добри от нас и заслужено ни елиминираха.
- А спомняте ли си срещите отпреди 30 години с Левски, срещу който Барса сега играе?
- О, да и в двата мача бяха вкарани ужасно много голове. В Барселона победихме с 4:0, а в София Левски спечели с 5:4. За много кратко време (б.а. до 10-ата минута) губехме вече с 0:2. После започнахме да се гоним в резултата - 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, аз вкарах дузпа за 4:3 за Барса, а в последните 3 минути ни вкараха два гола, като последният беше от дузпа за 5:4.
- Заради невероятния тим на Аякс от 70-те много българи бяха влюбени и в националния тим на Холандия. Кажете какво се случи на финала за Мондиал'74, за да загубите от Германия (1:2), след като във вашата страна дори бяха отпечатали пощенски марки с ликовете ви като световни шампиони?
- Ще върна лентата отначало. Помните, бяхме в една група с вас. Бихме Уругвай с 2:0 и после направихме 0:0 с Швеция. След това ви победихме с 4:1, като аз вкарах две дузпи, едната от които трябваше да я пребия. Между другото на българския вратар (б.а. Стайков) съм му вкарал общо 5 дузпи, като се сметнат и тези от мачовете на Левски с Барселона.
Та, да продължа за това лудо световно първенство. Мачът срещу вас бе началото на серия от много силни игри - бихме ГДР (2:0), Аржентина (4:0) и Бразилия (2:0). Във всеки от тези мачове бяхме свикнали да играем пред 25 -30 000 наши фенове, които идваха от Холандия да ни поддържат. И накрая стигнахме до финала с Германия, които бяха много добър отбор. Те имаха домакинско предимство. А за финала ни дадоха едва 5 000 билета.
- Правилно бе половината от местата да бъдат за холандски фенове, а другата за германски. В крайна сметка от 80 000 на стадиона, 75 000 бяха германци. Но въпреки това в самото начало отсъдиха дузпа за нас и аз я вкарах. Това увеличи вярата ми, че ще спечелим. Немците стигнаха до равенство също след дузпа, вкарана от Брайтнер. Но за мен нямаше основание да се отсъди най-тежкото наказание. За нещастие в края на полувремето получихме и втори гол от Герд Мюлер. През втората част направихме всичко възможно да променим резултата, но Сеп Майер беше изключителен. Той спаси няколко невероятни удара. За нещастие загубихме този мач, но мисля, че на това световно първенство показахме, че Холандия игра най-атрактивен футбол.
- Сърдите ли се още на Пасарела за удара с лакът в лицето ви на финала през 1978 година, когато ви потече кръв?
- Не, това се случва във футбола. Понякога те удрят, понякога те ритат. Друг път го правиш ти. Нормални неща в играта. Освен всичко, това се случи на финал за световно първенство, където и двата отбора имахме огромно желание да спечелим. Аз съм забравил за тази случка и не тая никакво лошо чувство. Пасарела беше страхотен футболист. И не само той. Също така много големи фигури бяха Ардилес, Кемпес, Олгин. И пак за наше нещастие, ние играхме на финал отново срещу отбора домакин. Това ни се случи за втори пореден път след мача с Германия. Жалкото беше, че 2 минути преди края на редовното време Рензенбринк уцели гредата.
В този мач Кемпес игра много силно. Вкара ни гол в редовното време, а след това и още един в продълженията. Накрая Бертони фиксира крайното 3:1. Въпреки това, ние пак направихме много силно световно първенство и съм горд, че съм участвал на такива паметни финали.
- А какво ще кажете за Пасарела, когато като треньор на Аржентина накара всички национали да се подстригват?
- Тук пак ще върна нещата малко назад. През 70-те, когато играеше и Пасарела, всички носехме дълги коси, защото такава беше модата и във футбола, и в музиката. Моите любими групи навремето бяха "Ролинг Стоунс" и "Битълс", а от холандските "Голдън Иринг" с хита "Radar love", както и "Фокус". Но да се върна конкретно към Даниел Пасарела. Той също носеше дълга коса. Поради тази причина аз не мога да разбера, защо като стана селекционер реши, че всички, които имат дълги коси трябваше да ги подстрижат. Явно на него това не му се е нравело. Но той самия игра на финал за световно с огромно киче и никой нищо не му каза тогава.
- Какъв ви е споменът от периода с Франц Бекенбауер в Космос (Ню Йорк)?
- Играхме 3,5 г. заедно. Той беше един от най-големите футболисти за всички времена. Като човек е невероятен джентълмен. Има страхотно виждане на играта, раздаваше фантастични пасове, а техниката му беше брилянтна.
- Какво ви е мнението за Ринус Микелс?
- Това е треньорът, който записа Аякс във футболните книги. Той създаде тоталния футбол и ние започнахме да го прилагаме. Този стил на Аякс впоследствие се оказа много успешен. Мисля, че Ринус Микелс е един най-големите треньори в света.
- Кой е най-големият ви мач с Аякс и с Барселона?
- Много са. Но ако трябва да избера, те са два. С Аякс срещу Бенфика на Еузебио през сезон 1971-72 година на 1/2-финал за КЕШ. Двата мача завършиха 1:0 за нас и 0:0. С Барса безспорно си спомням финала за КНК през 1979 година в Базел. Бихме с 4:3 (след прод.) Фортуна (Дюселдорф). Аз не вкарах, но изработих почти всичките голове.
- Бяхте прочут дузпаджия, каква е вашата тайна?
- Нямам никаква тайна. Залагам топката на точката за изпълнението на дузпата. Засилвам се от 7-8 метра и тръгвам към топката с намерение да вкарам гол. Удрям много силно. Винаги бия дузпите с идеята, че дори и вратарят да успее да я докосне, тя пак да влезе във вратата. Този начин се оказа много успешен и това ми доставяше радост.
- Може ли да се каже, че Холандия от 74-а и 78-а, както и Унгария от 54-а ще останат в сърцата на хората като красиво губещите отбори?
- Много е трудно да бъдем сравнявани с Унгария на незабравимия Пушкаш, защото ни дели период от 20 години. Ние, както и те, играехме с цялото си сърце и защитавахме докрай цветовете на нашите страни.
- Когато бяхте малък кой играч харесвахте?
- Ноби Стайлс и тогавашния тим на Манчестър Юнайтед. Много исках да играя с Джордж Бест и Боби Чарлтън в един отбор.
- А от българските играчи кои си спомняте?
- Много харесвах битките от мачовете между Аякс и ЦСКА с Димитър Пенев. А в по-скорошни години ми харесваше Христо Стоичков.
- Кое за вас е по-лесно - да сте играч, треньор или телевизионен коментатор?
- Без съмнение треньор е най-доброто нещо. Защото наставникът може да работи с играчите си, предава им идеите си. Както и да коригира някои от действията на футболистите, да ги насочва. Аз предпочитам да съм на игрището, а не пред екрана като журналист и анализатор. Мисля, че е много по-хубаво да работиш като треньор.
Име: Йохан Якоб НЕЕСКЕНС
Роден на: 15.09.1951 г. в Хеемстед, Холандия
КАРИЕРА КАТО ФУТБОЛИСТ
Сезон Клуб
1969/73 Аякс
1974/79 Барселона
1979/84 Космос (САЩ)
1984/85 Грьонинген
1986/87 Форт Лодърдейл Сън (САЩ)
1988/90 ФК Баар (Швейц)
1990/91 ФК Цюг (Швейц)
Мачове за Холандия: 49
Голове за Холандия: 17
Дебют с националния отбор: 11.11.1970 г. срещу Германия
УСПЕХИ КАТО ФУТБОЛИСТ С АЯКС
КЕШ - 1971, 1972, 1973
Суперкупа на Европа - 1972, 1973
Шампион на Холандия - 1972, 1973
УСПЕХИ С БАРСЕЛОНА
Шампион на Испания - 1974
Кралска купа - 1978
КНК - 1979
УСПЕХИ С НАЦИОНАЛНИЯ ОТБОР
Световен вицешампион - 1974, 1978
ТРЕНЬОРСКА КАРИЕРА
Неескенс бе помощник на Гуус Хидинк на Холандия по време на Мондиал'98 г. Когато Франк Рийкард поема националния тим през 1998 г., Неескенс остава на поста помощник-треньор и при него до края на Евро 2000. След това е назначен за треньор на НЕК Ниймеген, като извежда тима до първото му евроучастие след 20 г. през 2003-а, но през 2004 г. е уволнен поради слаби резултати. През декември 2005 г. става помощник треньор на Австралия, отново след покана на Гуус Хидинк, където е до 2006 г. След това се завръща в Барселона, в екипа на Франк Рийкард.
Велизарката
на 23.11.2006 в 23:42:16 #14Обещаното класиране след този кръг: Към днешна дата Левски постигна нещо, непосилно досега за друг български отбор, това, че е непосилно и за моя ЦСКА за момента, не ми харесва, но е факт. Така е, 1:15 е непосилно за почти всеки български отбор играещ в евротурнири.
cskar
на 23.11.2006 в 22:39:05 #13Обещаното класиране след този кръг: Към днешна дата Левски постигна нещо, непосилно досега за друг български отбор, това, че е непосилно и за моя ЦСКА за момента, не ми харесва, но е факт. Нещо което никой разумен, който обича футбола, не оспорва. Определено се дразня обаче от безумните изказвания в стил Наско Сираков, и подмазващите му се журналисти. Аз на ваше място бих се радвал от това което е Левски, в момента. Бих казал, ето ние трасираме пътя, нека Литекс и ЦСКА да ни последват. Ако могат. Кому е нуждно сравнение между постигнатато от ЦСКА в миналото и това от Левски днес? Тъй като доста професионални журналисти в чиито префесионални качества обаче аз дълбоко се съмнявам, обръщам се и към всички тях, които изписаха тонове мастило за да зачеркнат онова което е постигнал ЦСКА. Да господа, Левски попадна във възможно най-тежката група, или поне една от най-тежките, но... Не е точно така. Вие, ще изравните постигнатото от ЦСКА ако спечелите в тая група 10 точки и вкарате 7 гола.. Сега ще кажете, това е невъзможно! За Левкси може би, но не и за ЦСКА, в един от "лесните" им полуфинали. Вие твърдите че 1 вкаран гол цифром и словом нула (0) точки са равни на 7 гола и 10 точки? Продължавам само с факти, а вие ги коментирайте. Аз само ви казвам, че ако повторите резултатите на ЦСКА, ще минете групата и ще играете в Шампионската лига и напролет, а дори мсиля, че е 80% шанса да сте на първо място в групата. Звуча ли ви налудничаво? Вероятно. Продължавам само с факти, които не се съмнявам, че вие ще коментирате. Групата на Левски: Барселона - шампион на Испания и Европейски шампион Челси -шампион на Англия Вердер -вицешампион на Германия Левски Ако бяхте повторили резултатите на ЦСКА в момента щяхте да сте на първо място: Барселона - Левски 0-0 Левски Челси 2-0 Вердер Левски 2-0/ за ЦСКА беше 4-0 Левски Вердер 4-3 Левски Барселона 1-0 Вердер Челси 1-0 С оглед на останалите мачове: 1. Левски 10т. 2. Челси 7т. 3. Вердер 7т. 4. Барселона 3т. Как ви се вижда? Защо пиша това. защото за да стигнат до един от 'лесните' си полуфинали ЦСКА игра точно с тез отбори до полуфинала: ЦСКА- Реал Сосиедад 1-0, 0-0; 4 т., Шампион на Испания ЦСКА - Ливърпул 2-0, 0-1; 3т., Европейски шампион, вицешампион на Англия ЦСКА - Байерн 4-3, 0-4; 3 т. Шампион на Германия общо точки 10 голова разлика 7-8 От днес след всеки мач на Левски ще правя класиране "Ако Левски можеше да повтори ЦСКА" Според това класиране, в момента Левски е на първо място, честито. Накрая в заключение искам само да подчертая, че да 25 години са доста време, но тогава та и до сега, в Англия, Германия и Испания се дава само по една титла на сезон, така, че стойностите са съвсем съизмерими нали..
Баш Майстора
на 23.11.2006 в 15:56:02 #12дааам,от такива мачове имат нужда и ЦСКА и Левски сега но маи няма да съм жив да ги гледам Тогава са играли за един джоб джанки дет се вика А сега наще са танциорки в чалга клубовете,таткови,чичови,лелини.....
KRYIF
на 23.11.2006 в 15:08:46 #11Евала Лого! Аз ще добавя още две неща: дузпата би Джони Реп защото за пръв път в богатата си кариера, а може би и за последен Йохан Неескенс се отказа да бие дузпа. Чел съм негово интервю след години в което той каза, че не е бил сигурен, че ще вкара на Стоян Йорданов, защото по време на мача българинът е извадил три негови невероятно удара както и такива на Кройф и Хулсхоф... Това бе най-великия дузпаджия : от неговата класа бяха само Лерби, Калтц и Роналд Куман... Други от този калибър не съм гледал! И второто : Крол бе централен защитник а не бек както си писал. Там играха Бари Хулсхоф и Вим Сурбиер. А на националния стадион имаше повече от 70 000... АЯКС наистина нямаше проблеми на вратарския пост защото Кройф и ко играеха както Барса от времето ан Кройф : винаги вкарваха по гол повече от съперника... Но Стуй и Пат Шрийвърс си бяха добри вратари... Е Сеп Майер бе великан, но и тези двамата бяха добри. А след мача на В.Левски бари Хулсхоф лежеше на центъра на терена и си скубеше брадата... Бе велика гледка.Такава каквато няма да има скоро по българските стадиони. Интервюто е супер! Само си мисля защо Неескенс не говори нищо за Левски, а помни само ЦСКА и Пенев, докато Жечев, Вуцов и сие просто ги няма в спомените му. Е всички знаят защо! Ние сме ЦСКА а ЦСКА е познат в целия свят и Неескенс само го доказва за пореден път... Колко жалко е да си олимпиец и евроидиот! Само ЦСКА!
Gaganelov
на 23.11.2006 в 14:51:06 #10"ТАКА СЕ РОДИ ЛЕГЕНДАТА ЗА ВЕЛИКИЯ ЧЕРВЕН EВРОBОЕЦ И БОГОБОРЕЦ!" БОГОБОРЕЦ е лощо нещо...означава атеист.
Leon
на 23.11.2006 в 13:31:55 #9Разбирач Регистриран на: 10.04.2006, 00:09 Пуснато на: 23.11.2006, 07:07 ЦСКА - АЯКС 2:0 /след продължения/ НАЙ-ВЕЛИКИЯТ МАЧ В ИСТОРИЯТА НА БЪЛГАРСКИЯ КЛУБЕН ФУТБОЛ О минало незабравимо...
reviZORO
на 23.11.2006 в 13:18:55 #8наистина велико нещо е било 70000 човека на националния да реват с пълно гърло-ЦСКА
LOGO
на 23.11.2006 в 11:56:03 #7С победата над великия Аякс ЦСКА завинаги влезе в Европа! На 7 ноември 1973 г. „армейците” детронираха най-силния клубен тим за всички времена. През 70-те години Аякс беше без никакви уговорки най-силният отбор на планетата. Стихията на дългокосите "летящи холандци" помиташе всичко по пътя си. Отборът, воден от румънския треньор Стефан Ковач, създаде нови стандарти на играта и наложи термина "тотален футбол". Отличителната черта на "червено-бялата" машина от Амстердам беше универсализмът на играчите, динамиката и скоростта в техните действия, базирани на невероятен атлетизъм и тактическа култура. По онова време в Аякс бяха събрани най-ярките фигури на времето. На първо място, разбира се, бе Йохан Кройф, чийто номер 14 се превърна в нарицателно за футболна гениалност. Редом до него биха фантастичните нападатели Пит Кайзер и Джони Реп, уникалните халфове Йохан Неескенс и Ари Хаан плюс световните защитници Рууд Крол и Бари Хулсхоф. Аякс единствено нямаше респектиращ вратар, но отборът на Кройф просто нямаше нужда от този пост, тъй като съперниците почти не стигаха до вратата на амстердамския "оркестър"... В периода на невероятна доминация на Аякс на европейската сцена, узаконена от трите поредни КЕШ в началото на 70-те години, холандците просто помитаха основните си съперници. Например Байерн (Мюнхен) бе сразен с 4:0, Реал (Мадрид) II Бенфика (Лисабон) също биха обречени срещу Кройф и сие. И именно този изключителен, фантастичен, неповторим отбор бе елиминиран от Българските "червени" Богоборци пред 70 000 хиляди екзалтирани зрители на националния стадион. Това се случи на чествания тогава ден на Октомврийската революция -7 ноември, а празничната заря съвпадна с полувремето и направо взриви трибуните. "Армейците" бяха постигнали благоприятен резултат (1:0) при гостуването си две седмици по-рано у Амстердам, но за сметка на това бяха загубили вратаря си Стоян Йорданов. Нашият страж спаси дузпа, бита от Реп през първото полувреме, но десетина минути преди края напусна терена със счупена ръка. Реваншът поднесе може би най-великото зрелище в историята на българския футбол. Конкуренция му прави само победата на ЦСКА срещу Ливърпул в съшия турнир на шампионите, на същия стадион пред също 70 000 зрители девет години по-късно. Аякс бе дошъл в София С цялото си съзвездие с изключение на Кройф, който бе преминал през лятото в Барселона. Този факт обаче едва ли изравняваше обективното съотношение на силите, тъй като Холандците бяха наистина друга планета на футбола н без най-ярката си звезда. Броени седмици след гастрола в София Аякс (все така без Кройф) смаза С 6:0 (!) италианския Милан В мача за Суперкуната ма Европа... "Червените" Играчи под-ходиха с изключителна мъдрост към втория мач с големия фаворит. Треньорът на ЦСКА Манол Манолов (Симулията) беше предупредил своите играчи, че ще трябва да чакат търпеливо своя миг, И той настъпи в средата на второто полувреме. Тогава невероятният Георги Денев проби за пореден път по левия фланг, центрира и Димитър Марашлиев (б. а. - баща на Христо Марашлиев) заби топката с глава във вратата на Стуй - 1 :0 и равенство 1:1 от двата мача след края на редовното време. Следваха продължения, в които се случи едно знаменателно събитие. Манол Манолов пусна на терена резервата Стефан Михайлов (б. а- - баща на футболиста от Локомотив-Пд Иво Михайлов) на мястото на Цветан Атанасов. Между впрочем до този момент Цецо беше направил мача на живота си и направо побърка по дясното крило суперзвездата на холандците Крол. Четири минути преди края на 120-те минути Стефан Михайлов стреля отдалеч, като че ли на шега, но топката спря в мрежата на Стуй - 2:0 за ЦСКА. Лозунгът "Сега или никога!", опънат в сектор "В" на стадиона, стана реалност. "Червените" детронирана европеския шампион и най-силен тим на планетата. Сънищата се сбъднаха! Победата над Аякс направо взриви футболния свят а името на ЦСКА прогърмя по всички континенти. Тогава нямаше Интернет и тотална телевизия, но имаше грандиозен интересс към футбола по всички географски ширини. Мнозина не можеха да повярват, че елиминирането на "летящите холандци" е факт и това е станало именно в малка и анонимна България. Заглавията на европейския спортен печат бяха красноречиви: "Край на една епоха с падането на Аякс", "Аякс рухна пред бойците на София!". "ЦСКА елиминира суперотбора!", "Могъщият Аякс бе повален...”, "Краят на едно господство..." Оттук нататък ЦСКА се превърна в страшилище за най-големите западноевропейски отбори Всяка есен и пролет те по правило трепереха да не би волята на жребия да ги изпрати в леговището на '"червените бойци" от София, които бяха способни на всичко пред своите 70 хилили зрители... ТАКА СЕ РОДИ ЛЕГЕНДАТА ЗА ВЕЛИКИЯ ЧЕРВЕН EВРОBОЕЦ И БОГОБОРЕЦ! ПОКЛОН ПРЕД ТЕЗИ, КОИТО ИЗВЪРШИХА ФУТБОЛНОТО ЧУДО НА 7 НОЕМВРИ 1973 ГОДИНА! за архива___________ Турнир за КЕШ, осминафинал, първи мач: 24 октомври 1973 г. Амстердам: Аякс-ЦСКА 1:0 АЯКС: Стуй, Сурбиер, Хулсхоф, Бланкенбург, Крол, Хаан, Неескенс, Г. Мюрен, Реп, Мулдер, Кайзер (72 -А. Мюарен). ЦСКА: Йорданов (79 Филипов), Ив.Зафиров, Пл. Янков, Ц. Василев, Б. Колев, Д. Пенев, Средков, Никодимов, Жеков, Донев, Д. Марашлиев. 7 ноември 1973 г. София, реванш: ЦСКА - Аякс 2:0 (след прод.) ЦСКА: Филипов, Ив. Зафиров, Б. Колев, Ц. Василев, Средков, Д. Пенев, Атанасов (107 Ст. Михайлов), Никодимов, Жеков, Денев, Д. Марашлиев (106 - Пл. Янков). АЯКС: Стуй, Сурбиер, Хулсхоф, Бланкенбург, Крол, Хаан, Неескенс (77 - Шилхер), Г. Мюрен, Реп, Мулдер (70 - Ван Дорд), Кайзер.
saract
на 23.11.2006 в 10:22:30 #6Такъв играч и само 49 мача в националния отбор на Холандия.........През 70 те години един футболист на 28-29 години се е смятал за ветеран едва ли не свършил с футбола.Вероятно затова и Неескенс на 28 години отива да играе в САЩ където футболът по това време е нещо като луксозен скъполатен пансион за пенсионирани футболисти.А е бил само на 28........
Manko1
на 23.11.2006 в 10:02:24 #5еее браво Топспорт много добро интервю
wolf
на 23.11.2006 в 09:10:40 #4един от най-великите футболисти за всички времена!
Red_Tomekk
на 23.11.2006 в 08:30:54 #3случайности всякакви!
Разбирач
на 23.11.2006 в 07:07:53 #2по това време АЯКС е три пъти подред европейски шампион
Разбирач
на 23.11.2006 в 07:07:07 #1ЦСКА - АЯКС 2:0 /след продължения/ НАЙ-ВЕЛИКИЯТ МАЧ В ИСТОРИЯТА НА БЪЛГАРСКИЯ КЛУБЕН ФУТБОЛ