Отборът на Севиля е новият носител на Суперкупата на Европа, след като в двубоя за титлата се наложи с класическото 3:0 над шампиона на Испания и европейски клубен първенец Барселона.

Пред само 18 000 на стадион „Луи II” в Монако Ренато откри за Севиля в 7-ата минута, а Фредерик Кануте реши изхода от мача в добавеното време към първата част. Италианският полузащитник Енцо Мареска, който бе героят на Севиля и на финала за Купата на УЕФА срещу Мидълзбро през май (4:0), оформи класическата победа срещу Барса от спорна дузпа в 90-ата минута.

Това бе пети двубой за "каталунците" в рамките на 8 дни след двата двубоя с Еспаньол за Суперкупата на Испания и разгрома с 4:0 над Байерн за трофея „Жоан Гампер” във вторник.

Умората на каталунците, натрупата от претоварения им ритъм в началото на сезона, бе очевидна и въпреки сгъстения цикъл треньорът Франк Рийкард не даде почивка на основните си футболисти.

Двубоят започна много добре за носителите на Купата на УЕФА, които поведоха в резултата още в 5-ата минута - Хави Наваро изведе Кануте сам срещу Виктор Валдес. Вратарят на Барса спаси удара на стрелеца на Севиля, но топката попадна на крака на Ренато, който безпроблемно я довкара и изведе своя тим напред в резултата. Барселона се опита да изравни играта, но така и не успяваше да създаде опасно предложение пред вратата на Палоп. Първият удар по посока на вратата на Севиля бе едва в 20-ата минута, когато Роналдиньо стреля много неточно от фаул.

Малко преди края на първата част Навас проби отляво и центрира, а Кануте стреля мощно с глава. След като бившият играч на Уест Хям и Тотнъм се разписа, вторият европейски трофей в рамките на 4 месеца вече бе в ръцете на играчите на Севиля.

След почивката наставникът на Барселона Франк Рийкард пусна в игра новото попълнение Ейдур Гудьонсен и Андрес Иниеста. Двамата раздвижиха играта, но Ето’О, Лионел Меси и бившият нападател на Челси пропуснаха изгодни положения за намаляване на резултата. Севилци пък заложиха на контраатаки и след няколко пропуска на Луиш Фабиано и Фредерик Кануте в 90-ата минута съдията Стефано Фарина отсъди дузпа за нарушпение на Пуйол срещу Енцо Мареска. Потърпевшият застана зад топката и окончателно сложи точка на спора, оформяйки крайното 3:0 в полза на Севиля.

"Не бихме могли да бъдем по-щастливи", заяви наставникът на Севиля Хуанде Рамос.

"Тази победа е отлична за самочувствието на отбора и е добър знак за бъдещето. Бяхме по-добре подготвени. Не направихме грешки и заслужено спечелихме. Всеки един играч бе максимално мотивиран и даде най-доброто от себе си" Хуанде Рамос, старши треньорът на Севиля

Наставникът на Барселона Франк Рийкард пък не скри разочарованието си от загубата.

"Много съм разочарован, че не успяхме да победим Севиля. Съперникът бе отлично организиран и игра своята игра, докато ние не успяхме да направим това. Искахме победата, но се сблъскахме с много солидна защита, която не ни позволи да контролираме действията на терена. Не е хубаво да губиш финали. Трябва да преосмислим този мач и да работим още по-здраво занапред", заяви Рийкард.

БАРСЕЛОНА - СЕВИЛЯ 0:3
0:1 Ренато (7), 0:2 Кануте (45), 0:3 Мареска (90-д.)