Реал (Мадрид) - Манчестър Юнайтед ще е Епизод №42 за Суперкупата на Европа. Двубоят ще се играе на 8-ми август в Скопие, а Македония за първи път ще е домакин на финал в този турнир.

В надпреварата винаги се изправят победителят от Шампионска лига - в случая Реал, и този, награден с трофея от Лига Европа - Юнайтед.

Двата гранда за първи път в историята си ще се изправят един срещу друг в спор за Купата.

ТОПСПОРТ ще Ви припомни как двата гранда стигнаха до този финал, историята на предишните сблъсъци помежду им в турнирите на УЕФА и изиграните мачове за Суперкупата до този момент.

Реал и Юнайтед ще мерят сили за Суперкупата в Македония

Двубоят е плануван за 8-ми август

ПЪТЯТ НА "БЕЛИЯ БАЛЕТ" В ШАМПИОНСКА ЛИГА

Снимка 297310

В груповата фаза на мадридчани бе отредено място в група F, където трябваше да се изправят срещу Борусия (Дортмунд), Спортинг (Лисабон) и Легия (Варшава).

"Белите" събраха актив от 12 точки и заеха второто място, докато лидерската позиция остана за "жълто-черните". Три победи и три равенства успяха да класират Реал напред в турнира.

На осминафиналите футболистите на Зинедин Зидан се изправиха срещу Наполи и без никакъв проблем записаха две категорични победи. Резултатът и в двата мача бе 3:1 в полза на "кралете".

На четвъртфиналите Реал изигра един от най-драматичните си двубои. В първата среща с Байерн (Мюнхен), "белите" победиха с 2:1, но във втория сблъсък за малко да изпуснат влака за полуфиналите в Шампионска лига. В редовното време двата отбора завършиха при равен общ резултат, при който баварците водеха с 2:1, но в добавеното време немската машина се счупи и мадридчани успяха да достигнат до невероятен обрат с 4:2.

В предпоследната фаза имахме удоволствието да наблюдаваме столично дерби - Реал срещу Атлетико. Вечните съперници успяха да се победят по веднъж, но късметът бе на страната на "белите", които се класираха напред с общ резултат 4:2.

Снимка 297312

Тазгодишният финал в Шампионска лига бе между Ювентус и Реал (Мадрид)! За съжаление на Масимилиано Алегри обаче, неговите футболисти не успяха да издържат на напрежението и се пречупиха, въпреки че бяха започнали срещата по доста добър начин. Още през първата половина, двата отбора вече си бяха отбелязали по един гол. Във втората част обаче, Реал допълни статистиката си с още 3 и бе коронован като новият крал на Европа!

Галактически, велик, недостижим - Реал (Мадрид) за 12-ти път е Краля на Европа!

Мадридчани пометоха Ювентус с 4:1, Роналдо пак се развихри

ПЪТЯТ НА "ЧЕРВЕНИТЕ ДЯВОЛИ" В ЛИГА ЕВРОПА

Снимка 295670

Манчестър попадна в група "А" заедно с Фейенорд, Зоря (Луганск) и Фенербахче. На теория това бе възможно най-добрият жребий за отбора на Специалния. След 6 изиграни мача обаче, Юнайтед завърши на 2-ото място, тъй като записа две загуби - от Фейенорд с 0:1 и от Фенербахче с 1:2. Въпреки това, тимът успя да хване последния влак за елиминационната фаза в надпреварата.

На 1/16-финалите съперник на "дяволите" бе тимът на Сент Етиен. Възпитаниците на Моуриньо не се затрудниха с този опонент и с общ резултат 4:0 се класираха за 1/8-финалите в Лига Европа.

Жребият на 1/8-финалите отреди за съперник на "дяволите" Ростов. Отново опонент, който бе подценен от Юнайтед. В Русия мачът завърши с 1:1. На "Олд Трафорд" Манчестър записа минимална победа с 1:0, която бе достатъчна да осигури място на отбора на следващия етап от турнира. Герой на вечерта бе Хуан Мата, който отбеляза брилянтно попадение в 70-ата минута.

На четвъртфиналите Андерлехт бе отборът, който изненадващо затрудни Юнайтед. Интригата остана за втория двубой, тъй като първият мач завърши 1:1, след като Дендонкер поряза "дяволите" с гол в 86-ата минута и измъкна равенството. В реванша, след инфарктен 120-минутен двубой, Манчестър победи с 2:1 с гол на Маркъс Рашфорд в продълженията.

На полуфинала съперник на манчестърци бе Селта Виго. В първата среща Юнайтед си осигури не толкова комфортна преднина, след като победи с минималното 1:0. В двубоя на "Олд Трафорд" двата отбора записаха реми (1:1), но този резултат бе напълно достатъчен на тима на Моуриньо да си осигури участие на този дългоочакван исторически финал.

Снимка 295671

На финала Специалната мечта се сбъдна! Още в първия си сезон начело Жозе успя да донесе в Манчестър единственият трофей, който липсваше във витрината на "дяволите". Аякс падна жертва на "червените", които победиха с 2:0 и ознаменуваха скромен требъл през този така "неуспешен" сезон.

Манчестър Юнайтед победи Аякс с 2:0 и спечели Лига Европа

Специалната мечта се сбъдна: Юнайтед обезличи явлението Аякс и постигна голямата си цел!

Убедителен и заслужен успех за "червените дяволи"

ИСТОРИЯТА НА РЕАЛ ЗА СУПЕРКУПАТА

Реал (Мадрид) е участвал в надпреварата за Суперкупата 5 пъти, като 3 от тях е триумфирал в турнира - първият през 2002-а година, а след това през 2014-а и 2015-а.

1998 година: Челси -Реал (Мадрид) 1:0

2000 година: Реал (Мадрид) - Галатасарай 1:2

2002 година: Реал (Мадрид) - Фейеноорд 3:1

Снимка 298485

2014 година: Реал (Мадрид) - Севиля 2:0

Снимка 298486

2016 година: Реал (Мадрид) - Севиля 3:2 (след изиграни продължения)

Снимка 298487

ИСТОРИЯТА НА ЮНАЙТЕД ЗА СУПЕРКУПАТА

Тазгодишното участие на Манчестър Юнайтед за Суперкупата на Европа ще е под №4. "Червените дяволи" са триумфирали само веднъж в този турнир - през далечната 1991-а година, когато побеждават Цървена звезда.

1991 година: Манчестър Юнайтед - Цървена звезда 1:0