Манчестър Юнайтед триумфира във финала на втория по сила европейски клубен турнир - Лига Европа.

"Червените дяволи" надиграха състава на Аякс с 2:0 на стадион "Френдс Арена" в Стокхолм.

Попаденията в полза на победителите реализираха Пол Погба и Хенрих Мхитарян.

ТОПСПОРТ проследи на живо за потребителите си случилото се в заключителния сблъсък от надпреварата:

НА ЖИВО: Аякс - Манчестър Юнайтед 0:2!

Голове на Погба и Мхитарян!

Залогът пред отбора на Моуриньо бе много голям, тъй като единайсеторката вече се сдоби с правото да играе в Шампионската лига догодина. Специалния не можеше да разчита на Рохо, Ибрахимович, Шоу и Йънг в мача, които са контузени, както и на наказания Бейли. Символичните домакини бяха единствено без Вирвегер, който е наказан.

Първото полувреме започна с масиран натиск на символичните гости от Острова. Състезателите на Юнайтед сякаш искаха на всяка цена да стигнат до отбелязването на ранен гол, с който да затворят играта на съперника и да си позволят да диктуват темпото до почивката.

След няколко пропуска на "червените дяволи", резултатът все пак бе открит.

Снимка 295649

Това се случи в 18-ата минута, когато Пол Погба получи топката пред границата на наказателното поле на Аякс и стреля силно, кълбото се отби в тялото на бранител и влетя неспасяемо в мрежата на Онана за 0:1.

Непосредствено след вкарването на гола си, френският национал посочи към небето, сякаш напомняйки за трагичния инцидент в семейството му и за загубата на своя баща преди броени дни.

Снимка 295650

Манчестър Юнайтед се върна в задни позиции и започна открито да играе на контраатака.

Притежанието на топката, от страна на символичните домакини, в края на първото полувреме премина границата от 65%, но това никак не изглеждаше да притеснява мениджъра на английския гранд.

Самият Жозе Моуриньо пък стана само в два случая от мястото си на резервната скамейка, като не се зарадва при гола на Погба, а сякаш следеше как ще се наредят футболистите на опонента непосредствено след отбелязването на попадението.

Снимка 295652

Тактиката на португалския специалист даде резултат, като до почивката нови голове не паднаха.

При малко повече успех в завършващата фаза, капитанът на Юнайтед в мача - Антонио Валенсия можеше да покачи на 2:0, но изстрелът му бе спасен от Онана.

Преднината на "червените дяволи" все пак беше удвоена.

Снимка 295659

Това стана факт едва 3 минути след подновяването на играта, когато при разбъркване в полето на Онана най-съобразителен се оказа Хенрих Мхитарян, пратил топката в мрежата с техничен удар за 0:2.

Последваха силни минути за символичните домакини, които на няколко пъти пропиляха чудесни възможности поне за реализиране на почетен гол.

Петнайсетина минути преди края Мхитарян игра с ръка в близост до собственото си наказателно поле. Бе отсъдено нарушение в опасна зона от терена.

Последвалото изпълнение на фаула обаче не донесе нищо сериозно на футболистите на Аякс, които пропиляха с лека ръка отдалата им се възможност.

Нова промяна в резултата не беше регистрирана и Манчестър Юнайтед спечели тазгодишното издание на европейската клубна надпревара!

Снимка 295658

Това бе първият случай в който холандски отбор достига до финал на евротурнир от 2002 година, когато това стори Фейенорд в предишното издание на надпреварата - Купа на УЕФА.

Юнайтед пък е третият отбор в последните 5 сезона, който има удоволствието да играе във финала на надпреварата, след Челси през 2013 година и Ливърпул през миналата година.

Заключителната среща между английски и холандски отбор бе трета в историята, след финалите между Фейенорд и Тотнъм през 1974 година и този между Ипсуич и АЗ Алкмаар, през 1981 година.