Отборът на Байерн (Мюнхен) започна със стил похода си към Световната клубна титла. В мач от полуфиналите на турнира, селекцията на Пеп Гуардиола надигра с лекота азиатския първенец Гуанджоу с 3:0. По този начин, баварците си осигуриха участие на финала, който ще се играе тази събота от 21:30 часа. Там евентуален съперник на немския шампион ще бъде носителят на Копа Либертадорес-Атлетико (Минейро) или представителят на домакините от Мароко-Раджа (Казабланка).

Като цяло, днешният двубой между германци и китайци не предложи никаква интрига. Мюнхенци бяха далеч по-добрият отбор, който изцяло доминираше събитията на терена. Точни за успеха на Байерн бяха Франк Рибери, Марио Манджукич и Марио Гьотце.

С този мач, отборът на Байерн започваше участието си на Световното клубно първенство. Баварците бяха пределно мотивирани да спечелят четвърти трофей за календарната година, като днешното им предизвикателство бе повече от екзотично.

Срещу тях се изправяше китайският първенец и победител в азиатската Шампионска лига-Гуанджоу Евъргранд. Отборът се водеше от италианската легенда Марчело Липи, като в редиците му играеше един от най-скъпоплатените футболисти на света-Дарио Конка. За да стигнат до мач с Байерн, азиатците победиха на четвъртфинал египетския Ал Ахли с 2:1.

Двубоят на „Адрар Арена" се играеше с новите топки „Бразука", такива каквито ще бъдат и на предстоящото световно първенство в Бразилия.

Още с първия съдийски сигнал на Бакари Гасама, Байерн не остави съмнение в своята по-голяма класа. Момчетата на Пеп Гуардиола владееха топката повече, като веднага се нанесоха трайно в половината на Гуанджоу.

Първата голова възможност за мюнхенци дойде в  16-ата минута. Филип Лам центрира в наказателното поле, Алкантара овладя макар и с трудности, като след това отправи изстрел, който се удари в лявата странична греда на китайците.

Късметът бе на страната на азиатците и в 26-ата минута, когато страховит изстрел на Тони Кроос този път порази горната греда на вратата пазена от Женг.

Франк Рибери поиска дузпа за своя тим шест минути по-късно, когато бе съборен от съперников състезател. Реферът Гасама обаче остана безмълвен и нареди играта да продължи по нормалния си начин.

Логичното се случи в 40-ата минута. Защитата на Гуанджоу се оправи много трудно при едно меле пред вратарското поле на Женг. Отбитата топка попадна в краката на Франк Рибери, който с диагонален изстрел стреля неспасяемо под плонжа на съперниковия вратар за 0:1.

Баварците издържаха само 180 секунди без да отбележат гол, правейки 0:2 в 43-ата минута. Фенг направи истинско безумие, губейки топката от Тиаго малко пред собственото си наказателно поле. Юношата на Барселона напредна и центрира майсторски към Манджукич, който засече с летящ плонж топката, за да даде още по-благоприятен аванс на своя тим.

Въпреки петнадесетте минути почивка, европейците от Байерн не спряха с попаденията. Марио Гьотце направи резултата класически само две минути след подновяването на играта от Бакари Гасама. Юношата на Борусия (Дортмунд) отправи фамозен изстрел от границата на наказателното поле, който се оказа неспасяем за вратаря Женг.

До края, отборът на Байерн видимо намали оборотите, спасявайки съперника си от още по-разгромен резултат.

Така немският първенец очаква своя съперник за финала, който ще се играе тази събота от 21:30. Възможните опоненти са Атлетико (Минейро) или Раджа (Казабланка).

ГУАНДЖОУ-БАЙЕРН (МЮНХЕН) 0:3

0:1 Рибери (40'), 0:2 Манджукич (43'), 0:3 Гьотце (47')

СТАДИОН: „Адрар Арена"

СЪДИЯ: Бакари Папа Гасама (Гамбия)

ГУАНДЖОУ: Женг, Жанг, Фенг, Ким, Сун, Хуанг, Жи Женг, Жао, Конка, Мурики, Елкесон (резерви: Йанг, Тенг, Пенг, Фенг, Кин, Ренлианг Фенг, Сухай Ли, Джао, Йанг)

БАЙЕРН (МЮНХЕН): Нойер, Рафиня, Ван Буйтен, Боатенг, Алаба, Лам, Гьотце, Алкантара, Криоос, Рибери, Манджукич (резерви: Щарке, Данте, Шакири, Писаро, Кирхоф, Вайзер, Мюлер, Контенто)