Аякс спечели голямото дерби на Холандия срещу Фейенорд с 2:0. По програма двубоят трябваше да се играе малко преди Коледа, но бе отложен за днес поради лошо време.

Младият състав на ротердамци не създаде нито едно реално голово положение пред Маартен Стекеленбург, а Аякс беше пълен господар на терена през всичките 90 минути.

Централният защитник Тоби Алдервейрелд откри резултата със зверски шут от около 30-ина метра след половин час игра. Домакините от Амстердам, които в този мач играха без титулярните си нападатели Луис Суарес (наказан) и Мунир Ел Хамдауи (контузен) също не сътвориха кой знае колко интересни ситуации пред вратата на стреснатия си противник.

Най-чистото положение в мача профука Миралем Сюлеймани четвърт час преди края, когато останал очи в очи с 21-игодишният вратар на Фейенорд Ервин Мюлдер, би в него.

Само секунди по-късно обаче етническият горанин се реабилитира напълно пред феновете, изпълнили до краен предел „Амстердам Арена". Той първо си спечели дузпа, която сам изпълни и превърна в гол, оформяйки крайното 2:0.

С успеха Аякс се изкачи на 3-о място в класирането с 38 точки, на 3 от лидера ПСВ и 2 от втория Твенте.

Отборът на Ники Михайлов пък смаза по-рано днес гостуващия Хераклес с 5:0, като с 4 гола се отличи австрийският таран Марк Янко. Михайлов бе титуляр за шампионите, но почти нямаше работа на вратата.