Турската лира продължава да пада спрямо еврото и долара, затвърждавайки позицията си на една от най-зле представящите се валути през тази година.
Обезценяването на паричната единица се превръща във все по-голям проблем, а Централната банка на страната не смее да се намеси и да я защити, като повиши основната лихва, заради острата критика на президента Реджеп Тайип Ердоган за високите разходи по заеми.
От това се възползват хедж фондовете и други спекуланти да залагат срещу турската лира и да печелят добре от това.
"Участниците на пазара са нясно, че гуверньорът Четинкая има ограничено място за повишаване на ставките в настоящата домашна среда", отбелязва Пьотр Матис, стратег в Rabobank в Лондон.
Централната банка запази високите лихви, макар че обеща допълнително повишаване, ако е необходимо. Но инвеститорите са загрижени, че турското правителство ще се противопостави на такъв ход тъй като се опитва да стимулира растежа, оставяйки валутата на милостта на чуждестранните капиталови потоци.
Дефицитът по текущата сметка на Турция се увеличи до 53.3 млрд. долара през 12-те месеца до февруари, като по-голямата част от този недостиг се финансира от портфейлни инвестиции, показват последните данни.
Лирата се обезцени с повече от 9% тази година и падна до рекордните 4.1934 долара в сряда. Срещу еврото се понижи до най-ниското ниво досега от 5.1938.
Загубите във валутата се ускориха, когато инвеститорите оцениха перспективата за военна операция на САЩ в съседна Сирия. Турската армия провежда военна операция срещу кюрдските бойци в Северна Сирия, а предупреждението на президента на Щатите Доналд Тръмп за ракетна атака усложнява несигурната геополитическа позиция на Анкара.
"Пазарът залага, че лирата ще поевтинее", казва Гийом Треска, стратег в Париж в Credit Agricole.
Инвеститорите сега искат рекордни компенсации, за да вложат парите си в страната. Доходността от 10-годишните облигации на Турция се повиши до безпрецедентните 13.56% в сряда, нараствайки с почти 200 базисни пункта за 2 месеца.
"Това е порочен кръг от по-слаба лира, водеща до по-нататъшни загуби на акции и облигации, което на свой ред поражда загриженост за изтичането на капитали и води до още по-слаба валута", казва Матис.
steiner
на 13.04.2018 в 14:39:01 #3гуй за рязаните карабини
mikelle-damiani
на 13.04.2018 в 00:43:08 #2Какво си се опитал да коментираш, абе гьотверен селски, анана сиктимини?!
georgi-dimitrov-PMujcXBX
на 12.04.2018 в 13:05:47 #1Еха,браво, aferin, maşallah, aşkolsun,evala. Нали сте най големите бе, серсеми.