САЩ регистрираха най-големия си месечен бюджетен излишък през април - 214 млрд. долара, който според Бюджетната служба на Конгреса отразява по-силната икономическа активност през изминалата година.
Приходите през април са в размер на 510 млрд. долара, което е с около 12% повече в сравнение със същия период на миналата година, докато разходите се увеличават с 8.4% до 296 млрд. долара. Месечният излишък е 214 млрд. долара - най-високият от 1968 г.
Правителството обикновено отчита бюджетен излишък през април, когато данъкоплатците имат срок до средата на месеца, за да подадат своите данъчни декларации. В основата на по-добрите приходи е по-силната икономическа експанзия и ръста на доходите.
Държавният бюджет нарасна с рекордните 314 млрд. долара чрез индивидуални данъчни плащания през април. Допълнителният ден за данъчни плащания през месеца добави около 19 млрд. долара към държавните постъпления, съобщават от Министерството на финансите.
Освен това някои богати американци отложиха плащането на дължимите данъци миналата година, очаквайки яснота относно плановете на републиканците за намаляване на налозите.
Те вероятно са увеличили плащанията си през април, след като президентът Доналд Тръмп подписа новата данъчна реформа и тя влезе в сила, смята Брайън Ридл, икономист и старши сътрудник в изследователския Институт Манхатън.
"Но наистина това не се дължи на значителна икономическа промяна", каза Ридл за по-високи държавни приходи. "Всеки април ще покаже още по-голям скок само заради инфлацията и ръста на заплатите".
Дефицитът за първите 7 месеца на фискалната година се е увеличил до 385 млрд. долара от 344 млрд. долара година по-рано, според Министерството на финансите.
Нямаляването на данъците и увеличението на разходите, одобрени от Тръмп, ще увеличат бюджетния дефицит до 804 млрд. долара през настоящата фискална година, от 665 млрд. долара през фискалната 2017 г. и след това ще надхвърлят 1 трилиона долара до 2020 г., според бюджетната служба.
Според Белия дом намаляването на данъците ще се компенсира от по-бърз икономически растеж.
В САЩ се наблюдава умерено увеличение на заплатите в условията на засилващ се пазар на труда. През април работните места се възстановиха и безработицата спадна под 4% за пръв път от 2000 г. насам, но растежът в заплащането леко се охлади - знак, че пазарът на труда все още не е достатъчно здрав, за да стимулира инфлацията.