Кредиторите ще могат да искат запор на банковите сметки на длъжници в чужбина след издадена европейска заповед. Това предвижда проект за допълнение на Гражданския процесуален кодекс, публикуван за обществено обсъждане, съобщиха от Министерството на правосъдието днес.
Целта на нововъведението е да се подпомогне на национално ниво прилагането на еврорегламент от 15 май 2014 г. за създаване на процедура за европейска заповед за запор на банкови сметки с цел улесняване на трансграничното събиране на вземания по граждански и търговски дела.
От ведомството обясниха, че регламентът ще е директно приложим във всички държави членки от 18 януари 2017 г.
Документът ще установява европейска процедура при трансгранични дела, която дава възможност за ефикасно и бързо запориране на пари по банкови сметки.
Трансгранично дело има, когато кредиторът е с местоживеене в една държава от ЕС, а съдът и банковата сметка, която подлежи на запор, се намират в друга държава членка на Европейския съюз. Такова дело има и в случай, че съдът, разглеждащ молба за заповед за запор, се намира в една държава членка, а банковата сметка - обект на заповедта за запор, е в друга страна.
С допълненията се урежда и възможността ищецът да има право да иска издаването на европейската заповед преди предявяване на спора пред Темида, по време на цялото съдебно производство, както и след постановяване на съдебно решение.
Според регламента всяка държава от ЕС ще трябва да определи орган, който да получава от съдилищата в останалите държави членки искания за информация, относно банкови сметки на длъжници.
Проектът предлага информацията по запитванията от чуждите съдилища да се предоставя от държавните съдебни изпълнители към Софийския районен съд.
Получаването, предаването или връчването на заповедта за запор ще се извършва от съдебни изпълнители. А експертите също са компетентният орган за изпълнение на заповедите за запор.