Всеки актив си има своя пиков момент на популярност и моменти, в които никой не говори за него. Е сега, явно сме във втората фаза, по отношение на биткойна - никой не говори за него. Това обаче, не означава, че биткойнът не съществува. Просто означава, че е в забванеи. И това никак не е зле.
Всъщност, много инвеститори съветват, да не търгувате най-популярните активи, дори да стоите далеч от тях. Както видяхме, този съвет се оказа доста прав. Пикът в интереса към биткойна и доминацията му в медиите, на практика съвпадаше с неговата рекордна стойност. А именно в края на миналата година. Всяка втора новина във финансовите медии, включително и в големите международни такива, беше свързана с биткойна, или с друга криптовалута. Новини от сорта на - "Тинейджър изкара милиони от търговия с биткойн", бяха навсякъде около нас.
Както видяхме обаче, всяка монета има две страни. А както на инвеститорите бе напомнено по трудния начин, криптовалутите могат не само да поскъпват - но и да поевтиняват.
Връщането на биткойна под 10 000 долара, както и поевтиняването му до близо 6 000 долара, за момент, бе капката, която преля чашата на търпението на инвеститорите. Нервите на много от инвеститорите, които купуваха биткойн при нива от над 15 000 долара, не издържаха и те продадоха своите позиции. И най-вероятно повече никога няма да се върнат към биткойна, дори и да стане 30 000, или 50 000 долара.
При всички положения обаче, "играта в търговията с биткойна" загрубя. А това беше ясно, че ще се случи, още когато големите момчета от банки като Goldman Sachs и други институционални инвеститори и хеджфондове, проявиха интерес към тази игра. Всъщност, интересът на банкерите, определено е в посока на това да "съсипят криптовалутите", които са сериозен конкурент на техния традиционен и инвестиционен бизнес.
Въпреки относително малкия размер на пазара на криптовалутите, шумът покрай тях, напълно засенчиха постиженията на големите банки и портфолио мениджъри, при това в среда на рекорди за индексите. Последните обаче, най-вероятно си взеха поука и нищо чудно да се застраховат от потенциално повторение на този сценарий. И как най-лесно могат да направят това? Като напълно поемат контрола над пазара на криптовалутите. Дори и с цената на риска, този пазар да струва в един момент нула. В този сценарий, акулите от уолстрийт, макар и да претърпят загуби, може би ще спечелят много повече в бъдеще.
Та, на въпроса... Умря ли биткойна? Определено не, или поне не все още. Да, регулации може и да има. И да, те няма да се харесат на много от сенчестия бизнес, който процъфтяваше и умножаваше капиталите си с биткойна и другите криптовалути. Въпреки това, биткойнът все още си има своя твърд електорат. Тези, които се бяха включили сравнително по-рано в "биткойн манията" и умножиха десетки, или дори стотици пъти своите вложения. Тези, които ще държат своите дигитални монети, докато не станат нула, като междувременно по пътя към тази стойност, ще вложат всичките си средства и спестявания за да си купят още. Към тази група от хора, която най-вероятно ще повлече и убеди и други "съмишленици", трябва да добавим и споменатите вече акули от Уолстрийт. Това включва криптофондове и други рискови капитали, както и традиционните банкери, които по-скоро ще искат да контролират и да съсипят биткойна, отколкото да го оставят на случайността.
И докато броят на биткойните е ограничен на 21 милиона, а цената на криптовалутата е все още трицифрена стойност, едва ли можем да го отпишем с лека ръка. Няма как да не припомним, че почти никой балон в историята, не е приключил отведнъж. Винаги е имало опити за вдигане в цената на "балониирания актив", преди интереса към него напълно да отшуми.
Освен отва, ако се обърнем към историческото представяне на биткойна, можем да видим, че подобен отлив на интерес от него имаше и през 2013-та година, когато той за пръв път достигна нива от над 1 000 долара. Последва ново поевтиняване на биткойна с около 70% и движение в рейндж през следващите няколко години, само за да започне новото му поскъпване от началото на миналата годиа и след новото повишение над 1 000 долара.
Така че, може би е добра идея да не отписвате биткойна толкова бързо.