Макар и в лоша серия и със значителен спад на стойността, биткойнът остава най-скъпата и актуална криптовалута. Заради популярността и динамичните промени в цената си, виртуалната валута е непрестанен обект на слухове, спекулации и критики. Тя е и любимата мишена на банковите шефове и финансовите регулатори.
Последните съмнения относно биткойна са свързани със собствеността на валутата и твърде малкият брой на притежателите й. Според изследвания на Credit Suisse 97% от всички биткойни се държат от едва 4% от адресите.
Така, вместо "валутата на народа, която ще отнеме властта от ръцете на банките, предизвиквайки революция във финансовата система" (както го виждат мнозина), биткойнът може да се окаже поредният инструмент в ръцете на богатите. Нещо повече, цената му лесно може да бъде манипулирана от притежателите му.
"Концентрацията на богатството на малка група адреси - независимо дали става въпрос за физически лица или борси - означава, че няколко ключови играчи могат да окажат огромно влияние върху пазара на биткойни", твърди банката.
Тези "собственици", както ги наричат в света на криптовалутите, залагат на бикойн, за да водят скъп живот. По този начин богатството в екосистемата е много концентрирано.
За сравнение, най-богатите 1% в света притежават почти половината от общото световното богатство, според анализ на Credit Suisse от края на миналата година.
Концентрацията на богатството показва, че биткойнът все по-често се използва като инструмент за съхранение на стойност, подобно на златото.
"Значителните пропорции на биткойни и други криптовалути очевидно се използват като скъпоценни активи, което сериозно ограничава потока и наличността на цифровите валути", посочва банката.
2017 г. беше шокираща за инвеститорите в най-скъпата криптовалута. Тя системно нарастваше, а през последната 1/3 от годината направо летеше, чупейки рекорди почти ежедневно. През декември биткойнът достигна почти 20 000 долара и прикючи годината с растеж от 1300%.
Пазарната стойност на виртуалната валута се покачи от 15.6 млрд. долара в началото на 2017 г. до над 320 млрд. долара през декември.
В края на декември обаче биткойн тръгна надолу, губейки огромна част от стойността си със същата светлинна скорост, с която преди се покачваше. Тенденцията продължи и през януари.
В момента цената на криптовалутата е малко над 8000 долара, а общата му пазарна стойност е около 140 млрд. долара.