Националният тим на Англия е последният полуфиналист на Евро 2020. "Трите лъва" оправдаха очакванията и отстраниха от пътя си коравата селекция на Украйна с 4:0. Символичните гости неутрализираха своя съперник с ранни попадения в началото на двете полувремена. Над всички на "Олимпико" в Рим беше британският капитан Хари Кейн, впечатлил с две попадения. По едно добавиха централният бранител Хари Магуайър и появилият се като резерва Джордан Хендерсън. Две голови асистенции даде Люк Шоу.

Дания победи Чехия с 2:1 и е на полуфинал на Евро 2020

Приказката за Дания на Евро 2020 продължава, "червения динамит" е на полуфинал

След успех над Чехия

Любопитно е да отбележим, че англичаните все още не са инкасирали гол в своята врата.

Снимка 537552

Така островитяните се завръщат у дома, за да сбъднат голямата си мечта - спечелването на европейската футболна купа. Митичният "Уембли" приема всички оставащи мачове от континенталната надпревара и това задължава англичаните за оптимално представяне. На полуфинал (7 юли, 22:00 часа) съперник на Стърлинг и компания ще бъде Дания, която по-рано днес спечели четвъртфинала си срещу Чехия с 2:1.

В другия двубой битката е между испанци и италианци.

Снимка 537549

Веднага след първия съдийски сигнал, украинската формация нагледно доказа, че трудно ще се даде на фаворизираните англичани. Селекцията на Андрий Шевченко заигра с петима в отбрана и още трима халфове, гравитиращи близо до дефанзивния вал. Всичко това се оказа изключително предизвикателство за нападението на Англия.

Украйна - Англия 0:4 (Развой на срещата по минути)

"Трите лъва" изиграха най-спокойния си мач на Евро 2020

Въпреки така описаният здрав украински "бетон", той се пропука още в 180-ата секунда на "Олимпико". Рахийм Стърлинг пое топката вляво, след което ангажира цялата отбранителна линия на съперника, за да пусне отлично към дебнещия Хари Кейн. Капитанът на Англия не чакаше втора покана и плъзгайки се по земята прати топката в мрежата на закъснелия със своята намеса Бушчан.

Снимка 537553

Ранният шок принуди Украйна да заиграе далеч по-агресивно в полето на англичаните. Възпитаниците на Гарет Саутгейт трябваше да се оправят с няколко изсипани топки около дузпата, които в крайна сметка не създадоха някакъв сериозен проблем.

"Трите лъва" сами си направиха живота труден в 16-ата минута, когато Кайл Уокър сбърка при изнасянето на топката и позволи на Роман Яремчук да се понесе опасно към вратата на Пикфорд. Нападателят се възползва от предпазливите действия на Хари Магуайър и шутира в близкия ъгъл. Стражът на символичните гости обаче бе на висота и изби в корнер.

Италия победи Белгия с 2:1

Италия излъга Белгия и се класира за полуфиналите на Евро 2020

Николо Барела (31') и Лоренцо Инсинье (43') бяха точни за "скуадра адзура"

Англия пропусна сравнително изгодна възможност за втори гол в 21-ата минута, когато Люк Шоу извади топката около точката за наказателен удар, но изненадващо там нямаше нито един негов сънародник, който да се възползва.

Снимка 537555

Украйна определено имаше проблеми със спирането на Рахийм Стърлинг. №10 на Англия пак стигна почти до голлинията на "жълтите", след което върна вдясно за някой от дебнещите футболисти на островитяните. В крайна сметка, кълбото бе отбито, но попадна точно на зверския шут на Деклан Райс. Полузащитникът "подпали" ръкавиците на Бушчан, но попадение в украинската мрежа отново не падна.

Проблемите за Шевченко станаха още по-големи, след като в 35-ата минута бранителят му Серхий Кривцов даде знак, че не може да продължи четвъртфинала поради травма. Така рано в мача на "Олимпико" трябваше да се появява Виктор Циганков.

Снимка 537558

Като за финал на полувремето, Украйна държеше инициативата във важната битка. След кратко меле, Шапаренко реши да стреля от средна дистанция, но плътният му шут мина покрай лявата греда на Пикфорд.

Като личности, които спазват традициите, по аналогия на първото полувреме, англичаните отново се поздравиха с ранно попадение. Този път то падна още по-бързо, едва в 60-ата секунда. Хари Кейн бе фаулиран и полученият фаул позволи на Люк Шоу да центрира фантастично с левия крак. Хари Магуайър се възползва от лошата украинска подредба и отблизо с глава направи 0:2.

Снимка 537563

Сълзи по лицата на украинските фенове имаше в 50-ата минута, когато Хари Кейн уби и малкото останала интрига с трети гол. Люк Шоу дублира Стърлинг по фланга, след което съумя да центрира максимално точно към своя централен нападател. А той нямаше как да сбърка на няма и метър пред Бушчан.

Снимка 537564

Първият хеттрик на Евро 2020 бе близо до осъществяване в 61-ата минута, когато бляскаво воле на Хари Кейн беше акробатично спасено от Бушчан. Спокойствието за украинците обаче беше доста кратко, тъй като при последвалия корнер появилият се като резерва Джродан Хендерсън се разписа за 0:4.

Снимка 537567

Джордан Пикфорд имаше малко работа за вършене в 74-ата минута, когато Йевхен Макаренко го пробва с изстрел от средна дистанция, който стражът на Евертън парира по възможно най-сигурния начин.

Испания победи Швейцария след дузпи на Евро 2020

Испания оцеля в нов футболен трилър, дузпи превърнаха "Ла Фурия" в полуфиналист на Евро 2020

Швейцария беше близо до нова голяма сензация в турнира

До края Саутгейт замени всички свои основни футболисти, хем да дочака спокойно последния съдийски сигнал, хем да съхрани силите на Кейн, Стърлинг, Филипс, Шоу и Райс за историческия следващ двубой от Евро 2020.

Снимка 537561

Така Англия се завръща в своята родина и очаква Дания на полуфинал. Битката на "Уембли" е насрочена за 7 юли от 22:00 часа.