Италия се класира за полуфиналите на Европейското първенство, след като победи Белгия с 2:1.

Футболистите на селекционера Роберто Манчини дръпнаха в резултата, благодарение на Николо Барела (31') и Лоренцо Инсинье (43'). В края на първото полувреме обаче Ромелу Лукаку (45') върна "червените дяволи" в мача, след като се разписа от дузпа.

През втората част белгийците изпуснаха няколко добри възможности да изравнят, но в крайна сметка резултатът остана непроменен. Така на полуфиналите на Евро 2020 Италия ще се изправи срещу Испания.

Белгия - Италия 1:2 (Развой на срещата по минути)

Двубоят започна предпазливо и за двата отбора. "Червените дяволи" бяха една идея по-дейни, но така и не успяваха да стигнат до нещо интересно пред вратата на Джанлуиджи Донарума.

В 13-ата минута Леонардо Бонучи прати топката във вратата на Белгия, но попадението му бе отменено заради засада след консултация на съдията Славко Винчич със системата ВАР.

В 23-ата минута Кевин де Бройне се възползва от пространството пред себе си и отправи мощен нисък изстрел от границата на наказателното поле. Джанлуиджи Донарума обаче се разтегна максимално и спаси.

В 26-ата минута след страхотна контраатака, подхваната собственоръчно от Де Бройне, Ромелу Лукаку напредна отдясно и пробва технично в далечния ъгъл, но Донарума пак беше блестящ.

В 31-ата минута италианците поведоха в резултата. Превъзходна работа свърши Марко Верати, който изигра витална роля в организацията на атаката. Той центрира към Барела, който успя да се пребори за топката и преодоля Тибо Куртоа.

Снимка 537459

В 43-ата минута "скуадра адзура" удвои преднината си. Топката стигна до Лоренцо Инсинье, който с великолепен удар в сглобката не остави шансове на Куртоа.

Снимка 537462

В добавеното време на първата част Жереми Доку успя да си изпроси дузпа. Ромелу Лукаку се нагърби с отговорността и се разписа, пращайки топката в средата на вратата - 1:2.

Снимка 537461

Селекционерите на двете страни не предприеха никакви промени в началото на втората част, като равностойната игра отново бе налице в първите минути.

В 47-ата минута Федерико Киеза пробва късмета си с шут към вратата от границата на пеналтерията, но топката мина покрай дясния страничен стълб.

Въпреки, че Италия стоеше по-добре на терена, белгийците успяха да създадат проблеми, след като Доку направи добър пробив отляво в 55-та минута, но подаването му по земя бе пресечено от Джанлуиджи Донарума.

В 61-ата минута "червените дяволи" бяха много близо до равенството. Докю намери Де Бройне, който центрира към Лукаку. Нападателят не успя вкара на празна врата след главозамайващ карамбол.

Снимка 537467

В 69-ата минута Инсинье отговори, отправяйки много техничен диагонален изстрел от границата на наказателното поле. Куртоа обаче спаси без проблеми.

Снимка 537468

В следващите минути играта се накъса драстично. Редица смени, две от тях принудителни, намалиха динамиката. Едва в 84-ата минута нещата се раздвижиха и Доку мина на слалом между няколко италиански футболисти. Играчът дръпна спусъка от линията на пеналтерията, но топката профуча над напречната греда.

Въпреки финалния натсик на "червените дяволи" в последните минути на срещата, италианците съумяха да запазят резултата в своя полза.