Повече от 1100 работници бяха убити, а други 2500 бяха ранени при инцидент в Дака, Бангладеш преди почти четири години.
Тогава цяла фабрика се срути, записвайки бедствието в историята като една от най-тежките промишлени аварии в страната. А трагедията обърна внимание на условията на труд в сектора.
Комисията по развитие на Европейския парламент прие доклад, призоваващ за ново законодателство, което да гарантира, че дрехите и текстилните изделия, които купуваме, не се произвеждат за сметка на работниците и тяхната безопасност.
Докладът, приет от Комисията по развитие на 21 март, призовава ЕК да предложи тези европейски компании, които имат аутсорсинг производство към страни извън ЕС, да бъдат отговорни за проверката по всички техни вериги за доставки - дали се спазват насоките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и международните стандарти за човешки и социални права.
В доклада се предвиждат и други мерки като например стимули и специални етикети за текстил, които е произведен по "устойчив начин".
Всички членове на Европейския парламент се очаква да гласуват по доклада по време на пленарната сесия на 26 април.
Световната търговия на дрехи се изчислява на около 2 860 милиарда евро, като в сектора се трудят повече от 75 милиона души.
На Азия се падат 58.4 на сто от световния износ на текстил и облекло, тъй като регионът е много евтин за производство на дрехи. Повече от 70 процента от вноса на текстил и облекло в ЕС идва именно от Азия.
Въпреки това постоянното търсене на по-ниски цени и по-кратки срокове за доставка понякога могат да доведат до опасни и тежки условия на труд за работниците.
Бедствието в Рана Плаза през 2013 година, когато комплексът се срути над главите на произвеждащите дрехи работници, насочи вниманието към условията на труд в сектора, заради което са предприети редица инициативи относно проблема.