Английската футболна асоциация обяви планове за ограничаване на големия брой играчи извън Европейския съюз. Те ще целят да стимулират клубовете да използват повече местни, което да помогне за развитието и на националния отбор.

Първото предложение е за промяна на дефиницията за т.н. "отгледани играчи". В момента за такъв се смята всеки играч, независимо от националността му, който е бил част от клубове, членуващи във ФА или Уелската футболна асоциация, поне три години до 21-ия си рожден ден. ФА иска новото изискване да е за поне три години, но до 18-ата годишнина.

Второто предложение е да бъде намален максималният броят на играчи, които не влизат в графата "отгледани играчи", от 17 до 13 в състав от 25 футболисти. Това ще доведе до увеличаване на минималния брой на "oтгледани играчи" от осем до 12. Целта е това да стане постепенно - в рамките на четири години, считано от сезон 2015/2016 г.

Третото предложение е поне двама от футболистите в първите отбори на всеки клуб да бъдат собствени кадри. Изискването ще е играчът да е бил част от настоящия си клуб поне три години до 18-ия си рожден ден.

Другото предложение е само най-добрите футболисти извън Европейския съюз да получават разрешение да играят в Англия.

От 2009 г. до края на изминалия сезон в английския футбол са пристигнали 122 играчи от страни извън ЕС. Действащите правила позволяват издаването на работна виза на спортисти, които "са доказани на най-високо международно ниво, а тяхното наемане ще има значителен принос в развитието на техния спорт на най-високо ниво във Великобритания".

След дискусията с комисията на ФА, която беше създадена през 2013 г. с цел подобряването на нивото на английските футболисти, от вътрешното министерство потвърдиха, че от 1 май ще влязат в сила по-строги правила за издаване на разрешителни за работа на спортисти.

ФА обяви и планове за изграждането на футболни центрове в 30 английски града до 2020 г. В следващите пет години целта на футболната асоциация ще бъде да се увеличат със 130% игрищата с изкуствена настилка и да се повиши с 50% публичния достъп до игрищата с голям размер.

Президентът на ФА Грег Дайк заяви, че големият проблем остава прекалено малкото игрово време, което получават английските футболисти. По данни на ФА английските играчи под 21 години получават по-малко от 50% от игровото време, което имат техните германски, испански и френски връстници в петте големи първенства на Европа.

В 12-те тима, които са били във Висшата лига във всеки един от последните пет сезона, средният брой на "отгледаните играчи" е спаднал от 11.4 на 9.4. В същото време от "отгледаните играчи" едва 62% са англичани, или такива, които имат право да играят за английския национален отбор.

"През 2014 г. имаше 23-ма английски футболисти в Шампионската лига. За сравнение испанските бяха 78, германските - 55, а бразилските - 51. Тенденцията при нас е броят им да намалява. Така че ако искаме да се конкурираме на национално ниво с най-добрите в света, се нуждаем от промени", заяви Ван Дайк.