Сърбия се превръща в най-привлекателната държава за правене на бизнес на Балканите и магнит за чуждите инвеститори. Преките чуждестранни инвестиции в западната ни съседка са 400 милиона евро, а в страната са открити 24 000 нови работни места за последните 2 години, посочи сръбският министър на икономиката Горан Кнежевич.
Инвестициите далеч не са само в големите градове като Белград и Ниш, а и в по-малките, "давайки нов живот, нов импулс на хората да си намерят работа и да останат там". Така се стимулира развитието на регионите в Сърбия.
Чуждите компании са много активни в изграждането на разнообразни обекти в страната. В резултат на това през последната година в Сърбия са разкрити повече от 30 000 нови работни места, а безработицата е спаднала от 26% на 11.8%.
Турция също смята да инвестира 500 милиона евро в различни инфраструктурни проекти в Сърбия, обяви сръбският министър на търговията Расим Ляич. Правителствата на двете държави в момента обсъждат най-подходящия модел на финансиране.
По-рано този месец турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че турската Exim Bank може да отпуска заеми с лихва от 1.6% на Сърбия, за да подкрепи инфраструктурни проекти в страната.
Той изрази очакване турските компании да удвоят броя на служителите си в западната ни съседка през следващата година. Представители на турската банката ще посетят Сърбия през ноември, за да обсъдят условията по потенциалните заеми.
Неотдавна и Китай обеща да вложи милиарди в сръбската икономика, а между столиците Пекин и Белград бяха пуснати редовни полети. Китайските власти планират да включат западната ни съседка като важна част от транспортен коридор, част от "Новия път на коприната".
Традиционно добрите отношения между Сърбия и Русия привлякоха руски компании и техните милиони в балканската държава. Особено активен е газовият гигант "Газпром", който развива сериозен бизнес в западната ни съседка.
Румънски и дори български фирми също влагат милиони в сръбската икономика, а големите европейски търговски вериги редовно откриват нови магазини в сръбските градове.
Вниманието на международния бизнес към западната ни съседка никак не е случайно, тя полага големи усилия да го заслужи, провеждайки редица реформи с цел подобряване на бизнес средата и по-интензивното развитие на икономиката.
Страната иска да приключи възможно най-скоро приватизацията на големите си държавни предприятия и залага все повече на развитието на малкия и среден бизнес.
"Сърбия е на прав път и днес е политически и икономически стабилна страна. За това говорят всички макроикономически показатели, ръстът на брутния вътрешен продукт, намаляването на безработицата, бюджетния излишък, растежът на износа ни", обяснява Кнежевич.
ivaylo-asenov
на 27.10.2017 в 19:03:50 #2Георги Стоянов прогресират така защото, балканските управници не са свикнали на толкова пари и не могат да гу управляват правилно. За тях е по лесно крадване и далаверки.
vylko_dinkov
на 27.10.2017 в 16:13:01 #1Явно и те като нас следват сляпо евро-атлантическите ценности и затова като нас прогресират така видимо...