През декември индустриалното производство в еврозоната и общо в ЕС се свива рязко. В същото време то бележи солиден подем в България втори пореден месец, показват данните на Евростат.
Индустриалното производство в еврозоната спада с 1,6% спрямо ноември, когато нарасна с 1,5%, като очакванията на финансовите пазари бяха за понижение с 1,5 на сто. На годишна база темпото на производствения растеж се забави до 2% от 3,2% месец по-рано, но при прогноза за по-скромен растеж от 1,7 на сто.
Рязкото месечно намаляване на производството през декември се дължи в най-голяма степен на спад с 3,3% на средствата за производство, с 1,4% при производството на енергия и с 1,2% на производството на потребителски стоки за недълготрайна употреба (такива като дрехи и хранителни продукти). В същото време обаче производството на дълготрайни стоки (такива като автомобили и хладилници) нарасна с 2,9 на сто, пише bnr.bg.
Индустриалното производство в целия Европейския съюз се понижи през декември с 1% след като през ноември нарасна с 1,6%, като на годишна база растежът се забави слабо до 2,9% от 3,1% месец по-рано.
Най-солиден спад на месечна база се отчита в Ирландия (понижение с цели 11,7%), следвана от Германия (спад с 3,1%) и Чешката република (с 2,2%).
Докато силен ръст на производството бе отбелязан в Хърватия ( 3,9%), Гърция (с 2,4%), Малта (също с 2,4%) и България ( 2,1%). Най-добър растеж на производството на годишна база е отчетен в Хърватия (ръст с 14,9%), Латвия (с 11,5%) и Дания (с 11,1%) при най-солиден спад в Люксембург (понижение с 5,1%), Ирландия (с 1,85), Германия (с 0,8%) и Швеция (с 0,8%).
Според Евростат индустриалното производство в България нарасна през декември с 2,1% спрямо ноември, когато се увеличи с 1,9%, повишавайки се за трети пореден месец. Това представлява най-солиден месечен растеж на производството в нашата страна от юни 2016-а година.
На годишна база растежът на индустриалното производство в България се ускори през декември със 7% след повишение с 3,9% месец по-рано, бележейки най-здрав ръст от май 2014 година насам.
Трябва да се има предвид, че производството в нашата страна се намира в непрекъснат растеж на годишна база от октомври 2014 година, като тази позитивна тенденция беше нарушена само веднъж - през май 2016-а, когато беше отчетен спад от 3,4 на сто.