През 2014 година за три месеца България беше управлявана от служебно правителство. Две години по-късно страната ни отново се намира в подобна ситуация. След загубата на президентските избори премиерът Бойко Борисов заяви, че е изгубил доверието на избирателите и преминава в опозиция.
В началото на тази седмица правителството депозира оставката си, която днес трябва да бъде гласувана от Народното събрание. България отново е в изходна позиция в момент, в който предстои да се гласува бюджетът, да се разпределят разходите и да се планират приходите на държавата за следващата година.
Традиционно тези предпоставки се свързват с политическа и икономическа нестабилност, като още преди вота в неделя от кабинета многократно предупредиха, че България я очаква хаос във всеки един план в случай на оставка.
Ако бъде направен обаче паралел с други европейски държави, които са били за дълъг период без избрано правителство, перспективата може да изглежда по съвсем различен начин.
Вече десет поредни месеца една от доскоро закъсалите икономики в Еврозоната - Испания, нямаше избрано правителство. И все пак се очаква тя да е една от членките на Европейския съюз (ЕС) с най-голям ръст за тази година.
Дълго време един страната беше притисната от остра безработица, като нивото й беше едно от най-високите в блока. Изненадващо или не, равнището на безработица през последното тримесечие върви надолу, като е намаляло от 20 до 18,9%. Това е най-ниското ниво за последните шест години.
Няма спор, че икономическото представяне на Испания за тези месеци е много по-добро от предходните години, когато страната е имала активен кабинет, посочват от Forbes в своя публикация.
След два последователни вота там, по време на които нито една политическа сила нямаше достатъчно подкрепа, за да състави правителство, държавата се управляваше от служебни министри.
Никой от тях обаче не можеше да прави каквито и да е интервенции в икономиката, така че през този период тя се е развивала по естествения си ход. И това изглежда не е нещо страшно.
В подобна ситуация беше и Белгия преди шест години. В началото на 2011 година страната направи световен рекорд за държава без правителство. След неуспешно проведени избори, последвани от ожесточени политически борби, година и половина държавата нямаше правителство.
Наистина, за този период белгийската икономика не изненада с експанзия, но се развива без сътресения и без влошаване на бизнес климата в държавата.
Няма спор, че правителството е това, което трябва да взема важните решения в държавата и да дава посоката за развитие. Необходимостта от по-осезаема намеса на властта в икономиката обаче не е толкова голяма, както показват тези два примера.