Отборът на Левски е третият полуфиналист в турнира за Купата на България сезон 2021/22. "Сините" оправдаха очакванията за лека четвъртфинална задача и надвиха втородивизионния Септември с 2:0. Макар и двубоят да се проведе на "Георги Аспарухов", селекцията на Станимир Стоилов беше в ролята на символичен гост. Точни за важната победа бяха Димитър Костадинов през първата част и завърналият се сред титулярите Георги Миланов, който беше точен от дузпа 42 секунди след подновяването на играта.

ЦСКА победи Локомотив (Пловдив) с 2:0

ЦСКА не се затрудни срещу Ломотив (Пловдив) и е на полуфинал за Купата на България

Вижте подробности

Така вековниците очакват жребия за предпоследната фаза от турнира в петък, за която място вече си уредиха Лудогорец и ЦСКА. След няколко дни на левскарите предстои и вечно дерби с "армейците" за първенство.

За Септември остава чувството от едно задоволително представяне на "Герена". Селекцията на Славко Матич започна двубоя много силно и до шестата минута можеше да води поне с 2:0. Минути за "виненочервените" изненадващо не записа любимецът на левскарската общност Валери Божинов, останал неизползвана резерва.

Снимка 565573

Източник: startphoto.bg

Едва ли са били много тези, които са очаквали подобен развой на тази четвъртфинална среща. Сочените за аутсайдери символични домакини, тръгнаха в мощна атака веднага след първия съдийски сигнал на Димо Димов. Бързата септемврийска комбинация позволи на Мартин Стойчев да стреля от средна дистанция, като само късметът спаси Левски, тъй като кълбото срещна лявата странична греда на Пламен Андреев.

Но това не бе всичко от възпитаниците на Славко Матич. Представителят на Втора лига не се поколеба отново да притесни левскарите по десния фланг. Този път Мартин Ачков се оказа в близост до вратата на вековниците, а ударът му по земя беше париран от Пламен Андреев. Последва опит за добавка и на Стойчев, който също не порази мечтаната цел.

Малко преди това Асен Чандъров пробва да си изпроси дузпа, падайки театрално при контакт с Келиан ван дер Каап. По време на цялата ситуация се оказа, че е имало и засада.

Снимка 565577

Постепенно Левски се отърси от първоначалния шок и интересните събития се прехвърлиха пред полето на септемврийци. На два пъти Радослав Цонев и Димитър Костадинов бяха в добри позиции за нанасяне на голов удар, но Димитър Шейтанов не трябваше да се намесва съдбоносно.

Лудогорец победи Монтана с 5:0

Лудогорец прегази Монтана и е на полуфианл за Купата на България

Марин Петков се ядоса на колегата си в атака Уелтън, който в 13-ата минута не го подхрани със задължителен пас. №88 на Левски беше останал непокрит при бърза контраатака на гранда, ала типично по латиноамерикански, бразилецът се оплете във финтове и провали доста добрата възможност.

Нещата сякаш си дойдоха на мястото в 20-ата минута, когато Левски откри резултата. Димитър Костадинов имаше "дежа вю", тъй като по подобие на мача с ФК ЦСКА 1948 за първенство, отново се разписа в същия период от срещата, при това пак с глава. Този път плеймейкърът засече от около дузпата перфектна топка на Драган Михайлович, който беше непокрит на фланга и имаше цялото време на света, за да подготви головата си асистенция. Самият Костадинов пък демонстрира колегиалност и не се зарадва на попадението във вратата на един от бившите си отбори.

Снимка 565583

Преднината на Левски си остана един гол, тъй като в 29-ата минута гол на Марин Петков не бе зачетен поради засада. Играещият като нападател тази вечер младок получи хитър пас зад гърба на отбраната от Димитър Костадинов, но и на повторенията се видя, че младежкият национал е с малко зад последния в отбраната на Септември.

Капитанът на Левски - Пламен Андреев, излъчваше необичайно за себе си притеснение. Младокът без малко не сгреши фатално при разиграване с Ван дер Каап в 43-ата минута, когато беше притиснат сериозно от Атанас Кабов.

Септември - Левски 0:2 (Развой на срещата по минути)

"Сините" са на полуфинал

42 секунди след подновяването на играта, резултатът бе удвоен. Георги Миланов получи добро подаване от Цонев, но в атаката си към топката беше спънат от Асен Чандъров в наказателното поле. След намесата на ВАР, реферът Димов посочи дузпата, а с отговорната задача се нагърби завърналият се след травма Миланов. №7 на Левски нямаше проблеми с изпълнението и не остави шансове на Шейтанов за 0:2!

Снимка 565593

Септември пробва да отговори на предизвикателството с добра акция в 57-ата, при която Асен Чандъров стори необходимото и прати отлично центриране за Симеон Александров. По-късните действия и ниския ръст обаче попречиха на офанзивния футболист да отправи удар с глава.

Димитър Шейтанов трябваше да спира сътворяването на класика в 60-ата минута, след като в рамките на няколко секунди отрази изстрели на Георги Миланов и Келиан ван дер Каап.

Селекцията на Левски подсказа, че дълбоката преса постепенно ще се превръща в "син" патент. Доказателство за това бяха действията в 63-ата минута, при която под натиск защитата на Септември сгреши пред наказателното поле, а последвалият шут на Георги Миланов премина покрай гредата.

Снимка 565591

На няколко пъти през втората част Уелтън имаше шансове да открие головата си сметка и в турнира за националната купа. При първото от тях бразилецът стреля в ръката на Шейтанов, докато в 78-ата беше блокиран от защитник на Септември миг преди да отиграе подаването на Митко Костадинов.

В самия край Келиан ван дер Каап се озова на най-добра позиция при добро центриране от корнер, но нидерландецът не се ориентира бързо и пропусна да се разпише отблизо.

Снимка 565572

Жребият за полуфиналите на Купата ще бъде теглен този петък от 11:00 часа в сградата на БФС. Участие в него вече си уредиха ЦСКА, Лудогорец и Левски. Последното място ще бъде заето утре от някой измежду Берое или Славия.