Ливърпул победи бразилския Фламенго във финала на Световното клубно първенство.

Битката в Катар, на стадион "Халифа" в Доха, завърши с минимален успех за символичните домакини.

Мърсисайдци се наложиха с 1:0, след попадение на Роберто Фирмино в първото продължение на двубоя.

Снимка 458706

Източник: Twitter

Емоциите и драматичните моменти в сблъсъка не липсваха, като сред най-запомнящите се такива бе отменената дузпа в полза на английския гранд в продължението на двубоя.

Малко по-рано пък Фирмино стреля в рамката зад Алвеш.

"Червените", които на полуфинала отстраниха мексиканския Монтерей с гол на Роберто Фирмино в продължението на срещата, спечелиха първия си трофей от надпреварата в цялата си 127-годишна история.

Ван Дайк отново тренира с Ливърпул

Не толкова добри са новините относно Жоржиньо Вайналдум

До този момент Ливърпул бе участвал в три финала на Световното клубно първенство, съответно през 1981, 1984 и 2005, но и в трите случая не беше успявал да триумфира с купата.

Снимка 458722

Мениджърът Юрген Клоп пък се превърна в първия германец, печелил трофея след Отмар Хитцфелд.

Снимка 458708

ТОПСПОРТ проследи на живо за потребителите си случилото се на терена:

Ливърпул - Фламенго 1:0, гол на Фирмино!

"Червените" ще се борят за първия си трофей от надпреварата

Двата отбора си поделиха първото полувреме, като в началото Ливърпул взе инициативата и можеше да стигне до откриване на резултата, но след това и Фламенго имаше своите възможности.

След само няколко секунди игра Фирмино излъга Кайо, мина зад гърба му и опита да стреля, но не намери очертанията на целта.

Малко след това Салах получи топката в полето на вратаря на Фламенго, но избра да подава към Кейта. Той се засуети и загуби притежанието на кълбото.

Александър-Арнолд изпробва късмета си с изстрел от доста далечна дистанция, а впоследствие и Окслейд-Чембърлейн стигна до подобна изява.

Снимка 458707

С течение на времето съперникът на мърсисайдци започна да поглежда все по-често към половината на съперника си. Барбоса често се връщаше до защитниците на тима си, за да им помогне да изнесат топката в предни позиции.

Два поредни опита на Енрике в средата на полувремето стъписаха отбраната на мърсисайдци и бяха достатъчни, за да разярят Юрген Клоп край страничната линия. Специалистът бе на границата на позволената му зона, като не спираше да жестикулира и да напътства футболистите си в техните действия.

Постепенно от първоначалния натиск на Ливърпул нямаше и следа, а Фламенго получи няколко добри шанса да стигне до откриване на резултата. Де Араскаета можеше да съжалява, като пропусна да зарадва Жезус с попадение.

Снимка 458717

В самия край на полувремето Мане бе предупреден официално за груба проява, от която със сигурност тимът му не се нуждаеше в този момент. Това беше и единственото официално предупреждение за първата част от финала.

След почти изцяло повторение на случилото се на терена и през вторите 45 минути, истинската драма бе запазена за последните минути от второто полувреме.

Първо Фирмино разтресе рамката зад Алвеш, а след това се стигна и до най-дискусионния момент в мача.

Снимка 458709

Мане получи топката на границата на наказателното поле, стреля, но след съприкосновение със съперников футболист падна на тревата.

Реферът посочи бялата точка, но след като всички футболисти на Фламенго скочиха срещу него, а и колегите на съдията от ВАР-стаята реагираха, арбитърът бе принуден да чуе мнението на своите помощници.

След доста продължителна дискусия и над 3 минути чакане, дузпата беше отменена.

Шокът за ливърпулци бе пълен, като Юрген Клоп едва бе удържан от щаба си край страничната линия.

Така или иначе не само нямаше 11-метров удар, а дори бе отменено и решението за отсъждане на фаул.

Играта продължи до 8 минути след края на редовното време, след което започнаха продълженията.

Снимка 458699

В първото от тях Фирмино използва прекрасна контраатака и с чудесен завършващ изстрел счупи двете нули на светлинното табло.

Голът беше първи и последен в мача и направи титлата и златните медали реалност за Ливърпул.