Успехът на Веселин Топалов в третия турнир от веригата Гран при, който се проведе в швейцарския курорт Цуг, бе посрещнат възторжено от неговите многобройни почитатели. Емоционалното възприемане на това събитие не може да се разграничи от реализма на самия Топалов и обективния анализ, направен с хладен ум и горещо сърце от професионалисти.

Според самия Топалов резултатът не е „суперфантастичен". Той е очаквал добър резултат, но като има предвид позициите, които получавал, +5 е прекалено много. Ако беше загубил от Пономарьов, можеше да завърши нормално с +2 или +3. (Резултатът +2 е разликата между победите и загубите в състезанието.)

Най-добрият наш шахматист е още по-конкретен: „Това, което се получи в последните партии, е просто късмет. Може и да не е само късмет, но аз просто се защитавах доста добре. При мен абсолютно нищо не се получаваше в повечето партии след дебютната фаза на игра. Просто имах много добра нагласа, голямо желание за игра. Макар че като цяло не съм много доволен от играта".

Само след няколко дни Топалов ще играе в силния турнир в Ставангер (Норвегия), където негови съперници ще бъдат Карлсен, Ананд, Аронян, Карякин, Раджабов, Свидлер, Накамура, Ван Хао и Хамер. После е поредният етап от Гран при от 22 май до 4 юни, който най-вероятно ще бъде в Солун, въпреки че Силвио Данаилов обяви наскоро, че е възможно домакин да бъде нашият курорт Албена.

В първия турнир от сегашната верига Гран при Топалов раздели първото място, а сега при второто си участие зае чисто първо място.

Той конкретизира своите планове: „Моята цел е да вляза в турнира на претендентите чрез Гран при, за да не се наложи да играя в Световната купа. Това е скромната ми цел. Ако това не стане, ще се опитам да играя и в Световната купа. Там системата е съвсем демократична, но за мен не е изгодна. При мен бързият шах не се получава много добре, а там вероятността да се стигне до тайбрек е много голяма. Затова ми се иска всичко да се реши тук, в тези турнири".

Коментарите на специализирания руски сайт chess-news.ru, цитирани от "Монитор", също оценяват високо успеха на Топалов: „В своите интервюта Топалов винаги дава дължимото на своите съперници. Той винаги е готов да признае такива неща, като загубената си позиция, превъзходството на съперника, късмета си. А Крамник едва ли ще признае, че някой е играл по-добре от него. Обикновено си намира оправдания."

„Човек, който има голяма самокритичност, какъвто е Веселин Топалов, непременно трябва да бъде световен шампион."

„Браво на Веселин. Качествена игра и воля за победа във всяка партия. А за късмет не трябва да говори.

Никой и никога не е успявал да спечели турнир без късмет.

Върви им на силните. Ако си спомним Каспаров, при него всяка втора партия печелеше благодарение на това, че противниците в добра позиция изведнъж започват да играят слаби ходове. Притесняваха се, защото знаеха, че пред тях е самият Каспаров (или Капабланка, Алехин, Фишер, Тал). Това ни най-малко не омаловажава заслугите на победителя. Точно обратно! Шахматистът осъзнава, че пред него е много силен противник, започва да се смущава и греши."

„Под своите възможности играха Морозевич, Камски и Раджабов. Трябва ли да говорим, че на Топалов му провървя, защото те играха слабо? Това е бълнуване. Или му провървя, че в този турнир не играха Каспаров, Крамник, Фишер, Алехин. Пак бълнуване! Изобщо не трябва да се говори за късмет. Върви му на този, който заслужава".