Турнирът на претендентите за световната титла по шахмат, който започва на 12 март, си има своите фаворити. Те се определят от ранглистата на Международната федерация и от спортната биография на участниците.

Имената на световните шампиони Ананд, Крамник, Топалов, на живата легенда Аронян говорят сами за себе си.

В състезания от такъв ранг не може да се говори за аутсайдери. Но най-много сензации трябва да се очакват от Дмитрий Андрейкин. Той няма успехите на своите съперници и една от причините е неговата младост. Роденият през 1990 г. в Рязан гросмайстор е най-младият участник, въпреки че Сергей Карякин му е батко с по-малко от месец.

Това че Андрейкин се е срещал сравнително малко с конкурентите си има и положителни, и отрицателни страни. Балансът от партиите в класическия шах показва нулеви равенства с Ананд, Аронян, Топалов и Мамедяров.

С другите трима участници той е Андрейкин - Крамник 3:1 (3 ремита), Андрейкин - Карякин 1:1 (5), Андрейкин - Свидлер 0:1 (4). Въпреки че другите дисциплини, ускореният шах и блицът, не са от особено значение в борбата за световната титла, те също дават някаква информация. В тях Андрейкин води на Топалов, Мамедяров и Карякин, а отстъпва на Ананд и Аронян.

Всичко това показва, че ако Андрейкин спечели първото място и стане претендент за титлата на Карлсен, би било най-голямата сензация. В същото време неговите резултати ще окажат голямо влияние върху крайното класиране.

Системата на турнира, по-специално нейната програма също създават предпоставки за голяма интрига. Половината участници са от Русия, другата половина от останалия свят. В духа на изискванията на Фишер чрез дирижиран жребий представителите на една страна, в случая Русия, ще играят директните си партии в първите четири кръга.

Решителните последни кръгове не предлагат срещи между сънародници. Нашият Топалов има интересна, може би хубава програма, защото в последните кръгове има три бели цвята срещу руснаците, но в предпоследния кръг играе с черните фигури с Крамник.

Правото си да играе в турнира на претендентите Дмитрий Андрейкин извоюва на турнира за Световната купа в Норвегия, където стигна до финала с Крамник. Преди това на полуфинала отстрани своя сънародник и съгражданин от Саратов Евгений Томашевски. Въпреки че загуби мача от Крамник, самият пробив в борбата за световната титла е голям успех.

Сред първите успехи на Андрейкин е шампионската титла на Русия за юноши до 14 г., както и световната за юноши. В едно интервю световният шампион Магнус Карлсен посочва младия руски гросмайстор като най-опасен съперник в бъдещата борба за шахматната корона.

Историята на световния шах показва, че много по-трудно е

да се докажеш в жестоката вътрешна конкуренция

в съветската школа, отколкото на международната сцена. По този път са минали Тал, Петросян, Спаски, Гелер, Корчной, Щейн, по-късно Карпов и Каспаров. Сега битката кой да води бащина дружина е между Дмитрий Андрейкин, Сергей Карякин, Ян Непомнящи, Санан Сюгиров, Даниил Дубов.

Когато преценяваме качествата на една личност, трябва да се съобразяваме и с неговото близко или по-широко обкръжение. Родният град на Андрейкин Рязан е известен с това, че в него са живели или творили доста велики личности - Иван Павлов, първият руски Нобелов лауреат, Константин Циолковски, основоположник на космонавтиката, поетът Сергей Есенин, Василий Алексеев, световен рекордьор в тежката атлетика.

Сериозно шахматно обкръжение има Андрейкин и в Саратов, където се състезава за един от най-силните клубове в Русия и света „Икономист", носител на европейската клубна купа. Тук са гросмайсторите Евгений Томашевски, Наталия Погонина, Баира Кованова, информира "Монитор". Той е роден град и на гросмайстор Николай Крогиус, дългогодишен треньор на Борис Спаски и вицепрезидент на Международната шахматна федерация.