В турнира на претендентите за световната титла, който започва на 12 март в руския град Ханти-Мансийск, ще участват четирима представители на домакините - Владимир Крамник, Сергей Карякин, Пьотър Свидлер и Дмитрий Андрейкин.

Гостите са бившият световен шампион Вишванатан Ананд (Инд), Левон Аронян (Арм), нашият Веселин Топалов и Шахрияр Мамедяров (Аз). Въпреки че чужденците са били световни шампиони или са постоянно в челото на международната ранглиста, един успех на шахматист от страната домакин би се приел като нещо логично.

През последните години надеждите на Русия да си върне шахматната корона.

в близко бъдеще се свързват преди всичко с името на Сергей Карякин. В ранглистата на ФИДЕ към днешна дата той е на девето място, непосредствено след Ананд, а в десетката на Русия е трети след Владимир Крамник и Александър Гришчук. Всички тези прогнози не изхвърлят извън играта шахматната легенда Крамник. Историята на борбата за световната титла обаче показва, че един шампион много рядко влиза в ролята на претендент за шахматната корона.

Само преди няколко дни Карякин раздели с Аниш Гири второто място на традиционно силния турнир във Вайк ан Зее. Първото зае Аронян. След края на състезанието Карякин сподели: „От една страна исках да покажа максимално добър резултат, но в същото време трябваше да потренирам преди форума на претендентите. Той безспорно е много по-важно състезание. Затова се старах да отработя нови дебюти."

За победителя Левон Аронян младият руски гросмайстор не пести суперлативи: „Левон показа феноменален шах. Може би в някои партии му вървеше, но като цяло той правеше всичко възможно, за да побеждава, и затова неговата прекрасна игра не може да се обясни само с късмет. Левон демонстрира голямо майсторство, този турнир стана един от най-добрите в неговата кариера."

Биографията на Карякин е богата на високи постижения. Бил е победител на турнирите в Москва, „Мемориал Тал", Медиаш, Ставангер, беше втори в суперфинала на Русия. Роден е на 12 януари 1990 г. в Симферопол.

На 12 години стана най-младият гросмайстор в историята на шахмата и това беше отбелязано в Книгата с рекордите на Гинес.

С отбора на Украйна стана олимпийски шампион. След това започна да се състезава за Русия и с нейния отбор има сребърен медал от олимпиадата.

Статистиката от партиите с бъдещите му съперници в турнира на претендентите показва следните резултати: Карякин - Ананд 0:2 (8 ремита), Карякин - Крамник 2:0 (8), Карякин - Аронян 3:7 (14), Карякин - Свидлер 3:2 (13), Карякин - Топалов 2:6 (3), Карякин - Мамедяров 4:4 (9), Карякин - Андрейкин 1:1 (5).