Днес “Топспорт” завършва поредицата, посветена на починалия миналата седмица на 64 години – точно колкото са квадратите на шахматната дъска, гений Боби Фишер.

1992 година
Фишер отново напомня за себе си, изигравайки знаменития мач реванш с Борис Спаски в Югославия, завършил 10:5. С участието си в този двубой Боби нарушава югоембаргото и се навлича гнева на правителството на САЩ. Възможно е да му се размине всякаква санкция заради нарушението на предписанията от Вашингтон за забрана за игра, ако той демонстративно, пред очите на журналистите, не размахва официалното писмо от Министерството на финансите и не го плюе публично. Впрочем, за нарушаване на ембаргото по американските закони се полагат до 10 години затвор. В САЩ го издирва не само ФБР, но и данъчната полиция.

Новата игра
През 1996 година Фишер измисля нова игра - „Шахмат 960“, в която фигурите в начална позиция са подредени на случаен принцип, и тя веднага става много популярна. Унгарските сестри Юдит, София и Жужа Полгар се опитват да го върнат в големия спорт, но геният вече е на „друго ниво на мислене”. Той се разделя с момичетата и заминава за Филипините, където по неофициални данни се жени за пръв път и му се ражда дете. Оказва се, че е бил и личен приятел на филипинския диктатор Маркос, за когото е известно, че е назначавал министрите си, след като провери доколко владеят шаха.

Боби Фишер отново излиза под светлините на прожекторите, след като дава скандално интервю в ефира на унгарското радио „Калипсо“, което е в Будапеща. Всичко върви добре в разговора до момента, в който се заговори за шахмат. Фишер преминава на антисемитска тема, обвинявайки евреите, че искат да го погубят и отлъчат от спорта. Когато водещият припомня еврейския произход на самия Фишер, гросмайсторът му предлага „да отидат в тоалетната, за да се разберат за всичко“.

ФБР го издирва
Фишер е издирван, но ФБР дълго време не работи особено активно по ареста му. Той подписва присъдата си малко след 11 септември 2001 г., когато в интервю за малка филипинска радиостанция казва, че аплодира действията на Ал Кайда.
„Това са чудесни новини! САЩ и Израел много години избиваха палестинци и си го заслужават. Сега това се връща на Щатите. Иска ми се да ги затрият от лицето на земята“, изригва ексцентрикът Фишер.

Очаквано интервюто се разпространява по всички агенции, а ФБР вече се заема сериозно с Фишер. В това време Боби не престава да се хвали, че не си е плащал данъците от 1975 г. След скандалната случка Фишер се установява в Япония, където живее до юни 2004 г. със своята нова приятелка Мийоко Ватаи - президент на местната шахматна федерация. ФБР продължава да го следи и американският му паспорт е оперативно анулиран. Геният е прибран от местните власти. САЩ настояват пред Япония да им предаде Фишер, а той иска политическо убежище и подава иск за незаконен арест.
 
Исландия – втора родина
През 2004 година Фишер чрез своя канадски адвокат Джон Боснич иска да бъде освободен до времето на разглеждането на иска, но това не става. Подава заявление за брак с Мийоко Ватаи, която е готова заради освобождението на легендарния шампион да предприеме подобен твърде рискован житейски ход. Междувременно Фишер получава три предложения за гражданство - от Сърбия и Черна гора, Германия и Исландия.

Става гражданин на последната от трите изброени държави, но дори и пресният му паспорт не му позволява  веднаг да напусне затвора и да се отправи към новата си родина. Японците излизат от ситуацията, след като дават на Фишер статут на „нелегален имигрант“ с двойно поданство. По законите в страната този вид имигранти имат право сами да определят в коя страна трябва да бъдат депортирани. Фишер, естествено, избира Рейкявик пред Вашингтон. Тъкмо в исландската столица той си отиде от този свят на 17 януари.