Испания по недвусмислен начин затвърди и през този сезон доминацията в европейския клубен футбол. Местните тимове са половината от полуфиналистите в двата турнира – Реал и Атлетико в Шампионската лига, Севиля и Виляреал в Лига Европа. Жребият обаче ги размина – Кралския тим излиза срещу Манчестър (Сити), а дюшекчиите срещу Байерн, докато Жълтата подводница е срещу Ливърпул, а андалусийците срещу Шахтьор (Д).
Известни отговори ще получим още тази седмица, когато са първите полуфинали. Но не бива да изключваме възможността да станем съвременници на нещо, което Старият континент все още не е преживявал до момента – изцяло испански спор за трофеите.
Евроучастниците от тази част на Пиренейския полуостров възкресиха спомена за Непобедимата армада. Защото и до момента сме свидетели на изключително постижение. Пътят до трофеите е почти извървян, а нито един отбор от останалата част на Европа досега не е елиминирал испанския си опонент. Защото иберийците отпадат само от... свои! В Шампионската лига Атлетико (Мадрид)
детронира носителя
на трофея Барселона
а в Лига Европа Атлетик Б първо отстрани Валенсия, след което отстъпи пред другите си сънародници от Севиля. Прилепите и андалусийците не се представиха убедително в елитната компания на Шампионската лига, но заемайки третите места в групите си, се прехвърлиха в другата надпревара. А специално Севиля е изправен пред уникалната възможност да спечели за трети пореден път купата, което не е било по силите на нито един друг клуб.
Сегашното впечатляващо представяне на испанските отбори само затвърди водещата роля на страната на континенталната клубна сцена. Местните тимове са спечелили най-много пъти Купата на европейските шампиони и наследилата я надпревара за Шампионската лига – 15, докато Англия и Италия могат да се похвалят с по 12 успеха. В приключилия турнир за Купата на носителите на национални купи иберийците изостават само с едно отличие от лидера Англия – 7 срещу 8. Още по-голямо е превъзходството на испанските клубове в надпреварата, започнала като Панаирна купа, преминала през Купа на УЕФА, за да се трансформира накрая в Лига Европа. С общо 15 отличия местните тимове оставят далече зад себе си английските (11) и италианските (10). Испанският клубен футбол е убедителен победител в общия брой спечелени купи – 37, докато албионците са с 31, а апенинците с 29.
Водещата роля на представителите на Примера дивисион особено отчетливо се забелязва от началото на новия век. Надпреварата за КНК е останала в предишния, а испанските отбори до момента
вдигнаха общо 13 трофея
При това почти равностойно в двете надпревари – 6 триумфа в Шампионската лига и 7 за Купата на УЕФА/Лига Европа. Приносът не бе единствено на обичайните заподозрени - местните грандове Реал М и Барселона. Вярно, шампионските трофеи са на техните сметки, но представителството в турнир №2 бе по-широко, след като ликуваха Севиля, Атлетико М и Валенсия. При това андалусийците го направиха цели 4 пъти, с което са рекордьори в надпреварата, докато рохибланкос „само” два.
За останалите водещи страни на континента останаха само трохи. Англия се задоволи с общо 5 купи (3 в ШЛ и 2 за УЕФА/ЛЕ), обогатили витрините на три клуба – Ливърпул, Манчестър Ю и Челси. На сметката на Италия са 3 трофея, но само от най-престижното ниво. При това дело на миланските Милан (2 пъти) и Интер. Изненадващо със същата бройка може да се похвали и Португалия. За лузитанците пък се е отчел само един клуб – Порто.
На петата позиция е Германия благодарение на двете шампионски титли на Байерн. През новия век Русия спечели първите си евротрофеи, които са първи изобщо в историята на ЦСКА Москва и Зенит, а именно – Купата на УЕФА. Същото важи и за украинския Шахтьор. Съставът от Донецк пък стана последният носител на трофея, преди да последва трансформацията на надпреварата в Лига Европа. През миналото столетие Динамо Киев (2 пъти) и Динамо Тбилиси ликуваха с КНК, но тогава и Украйна, и Грузия бяха в пределите на могъщия СССР.
В края на XVI век през управлението на испанския крал Фелипе II е създаден
невиждано огромен
флот от 134 кораба
кръстен Непобедимата армада. Целта е била десант в Англия и нейното завладяване. Не толкова сраженията, а бурите и лошото време са причина за провала на тези намерения, а в крайна сметка испанците губят 2/3 от корабите си. Крахът на Непобедимата армада бележи началото на края на световното господство на империята. Все още сме в началото на новото столетие, но засега няма никакви индикации, че испанската футболна армада ще отстъпи от завоюваните позиции.