Саудитска Арабия твърди, че държавният петролен гигант Saudi Aramco е с капитал от над 2 трилиона долара. Ако това е така, то дружеството трябва да е най-голямото в света и да може да купи две компании като Apple и пак да му останат пари за фирмата майка на Google - Alphabet.
Bloomberg обаче поставя това под съмнение на база на мненията и оценките на експерти от енергийната индустрия, анализатори и инвеститори.
По техните думи по отношение на петролните запаси и прогнозите за парични потоци по различни данъчни сценарии, стойността на Aramco е не просто наполовината на тази сума, а може би се изчислява на едва една пета от нея.
Погледнато от тази перспектива идва и въпросът дали наистина саудитският гигант ще направи най-голямото първично публично предлагане (IPO) на акции през следващата година.
Властите в Рияд изчисляват, че при дебюта си на пазара през 2018 година могат да привлекат капитал от 100 милиарда долара. В случай обаче, че капитализацията на компанията се окаже доста по-ниска, тази сума също ще е значително по-малка.
От Wood Mackenzie например изчисляват, че пазарната капитализация на основния бизнес на Saudi Aramco не надхвърля 400 милиарда долара. Това твърдят клиенти, присъствали на среща с представители на дружеството в Лондон през миналия месец.
Официални данни за размера на петролната корпорация липсват, като финансовите й отчети никога не са били публично представяни. Съмненията и спекулациите около капитализацията й обаче може да изиграят лоша шега на Рияд в подготовката за излизането на борсата.
След рекордното нарастване на дефицита в бюджета на Саудитска Арабия последвало след ниските петролни цени през последните години, IPO-то на Saudi Aramco е от особена важност за страната.
Успешното представяне на борсата трябва да осигури достатъчно средства за "запушване" на част от дупката в суверенния фонд на Рияд. Освен това се очаква то да стимулира чуждестранните инвестиции, които трябва да се превърнат в основна опора за икономиката до 2030 година.