Отборът на Етър направи важна крачка към оставането си в efbet Лига, след като постигна ценна победа при старта на плейофите в Трета група на шампионата. Заралии се възползваха максимално от домакинството си на вече изпадналия Етър и заслужено го победиха с 2:0. Отличен мач за селекцията на Хосе Ачиари изигра колумбиецът Себастиан Вия, който блесна с две попадения. В края се разписа и резервата Хавиер Силго.

Опонентът от Велико Търново можеше да бъде разгромен и с по-голям резултат, но Уерик Каетано нямаше късмет в понеделник вечер след няколко пропуска и удар в гредата.

Берое - Етър 3:0 (Развой на срещата по минути)

Вия се развихри

По този начин Берое е на 11-то място с 36 точки, като се нуждае от шест точки, за да гарантира и математически елитния си статут и за сезон 2023/24.

Двубоят в Стара Загора не започна на особено високи обороти. Домакините от Берое опитваха, чрез бърза размяна на пасове, да намерят необходимата пролука измежду сгъстения дефанзивен вал на етърци. По всичко си личеше, че "виолетовите" от Велико Търново пък ще дебнат за своите шансове на контраатака.

Енцо Еспиноса се включи в атаката на заралии в шестата минута, когато оползотвори центриране на свой съотборник, ала ударът му с глава попадна в обсега на дебютиращия страж Кристиян Секулич.

Отговорът на Етър не закъсня и Дидис Пита отправи опасен изстрел, който не намери очертанията на вражеската врата. От другата страна на терена Себастиан Вия пробва изненадата от пряк свободен удар, но кълбото не порази долния десен ъгъл на Родриго Ачинели.

Уерик Каетано събра погледите на феновете в 27-ата минута, когато "счупи" кръста на Георги Александров, за да пусне пас около точката на дузпата. Топката не стигна точно до тази дестинация, но от границата на наказателното поле беше засечена от Политино, който я запрати малко над горната греда на заралии.

След близо половин час жестока скука, събитията в Стара Загора рязко се промениха със страхотен гол на колумбиеца Себастиан Вия. Звездата на Берое отново демонстрира голямата си класа, след като пое топката от фланга, навлезе към центъра и с шут по земя от около 30 метра, изненада неприятно Кристиан Секулич за 1:0.

Берое можеше бързо да реши всичко в този мач, ако гредата не бе спряла страхотно изпълнен фаул от Уерик Каетано. Бразилецът елиминира стената и стража на Етър, ала не бе преценил, че последна преграда пред гола ще се окаже напречният стълб.

Късметът обърна гръб на гостите в 38-ата, когато резултатът заслужено бе удвоен. Берое разгърна отлична атака, при която капитанът Жорди Говеа пусна тънък извеждащ пас за Себастиан Вия. №22 набра преднина спрямо имащия жълт картон Ларучея и сам срещу Секулич не изпусна възможността за втория си гол в мача.

Етър очевадно беше в нокаут и прекалено лесно допусна нова опасност в наказателното си поле. Този път вратарят Секулич блесна и със спасяване, след като с изненадващ рефлекс парира изстрела отблизо на Уерик Каетано.

Макар и с доза късмет, Етър разви атаката си до такава степен, че да се стигне до шут малко преди сигнала за почивка. Той обаче бе опропастен от Ловре Кнежевич, който изпрати коженото кълбо високо над горната греда.

Второто полувреме започна по отвратителен начин за Етър, който остана с човек по-малко още в 49-ата минута. Имащият жълт картон Горка Ларучея си позволи да играе с ръка, пробвайки да спре пас на Себастиян Вия. Това не остана незабелязано от главния съдия, който моментално му вдигна втори жълт картон, с което ибериецът без време пое към душовете на стадион "Берое".

Малко по-късно, Франциско Политино отново се оказа на позиция, при която да обстрелва вратата на Етър. И този път обаче точността му изневери и пак не намери мрежата на "болярите".

Финалните акорди на срещата донесоха и класиката в тази понеделнишка вечер. Берое се възползва от контраатака след корнер на Етър и така футболисти на "зелено-белите" се оказаха в ситуация трима на един срещу бранител на гостите. Така напълно необезпокоявано, Енцо Еспиноса подаде към влезлия като резерва Хавиер Силго, който с диагонален шут оформи крайното 3:0.

В следващия кръг Берое домакинства на Пирин, докато Етър приема Локомотив (Сф), който вече е воден от "виолетовата" легенда Красимир Балъков.