Българският национален отбор по баскетбол за жени допусна втора поредна загуба в група „D” на квалификациите за европейското първенство през 2013 г. При домакинството си в спортния комплекс в Правец нашите претърпяха тежко поражение от отбора на Швеция с 60:80.

През първото полувреме на двубоя възпитаничките на Хосе Мария Бусета стояха добре на терена, играта беше равностойна и приключихме само с точка пасив - 40:41. През второто полувреме шведките вдигнаха оборотите и в третата четвърт практически решиха мача в своя полза като я спечелиха с 21:9. В четвъртата част те просто поддържаха преднината си и дори я увеличиха до 20 точки.

Най-резултатна за нашите беше Жаклин Златанова с 18 точки, Вера Перостийска приключи с 9 точки и 13 борби, а Радослава Бъчварова и Димана Георгиева вкараха съответно по 9 и 8 точки. Фрида Елдебринг приключи с „дабъл-дабъл” за шведките – 19 точки и 10 борби, Луис Халварсон се отличи с 12 точки, а Елин Елдебринк и Стефани Идерстьорм вкараха по 11 точки.

Селекционерът на женският национален отбор на България Хосе Мария Бусета бе видимо разстроен след тежката загуба. Испанецът призна, че не е очаквал възпитаничките му да са толкова трагични в защита и нападение и изрази надежда, че с натрупването на игрова практика това ще се промени. „Наистина не очаквах толкова много да се наруши играта ни в защита и то още през първата четвърт, когато позволихме да ни вкарат почти 30 точки.  Играта ни в атака също не бе на ниво, което си пролича и от факта, че през второто полувреме вкарахме само 20 точки, което е просто недопустимо. Надявам се, че с всеки следващ мач ще играем все по-добре и ще започнем да постигаме успехите, които заслужаваме, защото работим наистина здраво”, коментира Бусета.

Най-добрата българска баскетболистка и основен реализатор на националния отбор от началото на квалификациите за Евробаскет 2013 – Жаклин Златанова заяви: „Нямаме никакво оправдание за слабара игра, която показахме днес. От всичко личи, че сме аутсайдера в нашата група, но ние няма да се предадем и ще се борим до самия край. Ние ще се стараем и ще даваме всичко от себе си в мачовете, пък каквото стане”.

Поражението от Швеция е показателно за моментното състояние на българския национален отбор. Преди квалификациите се смяташе, че Испания е с класа над останалите отбори от групата и че ние можем да се преборим за второто място. Оказва се, че силите на останалите отбори са доста изравнени. В предишния си мач шведките победиха именно испанките. България е единственият отбор без победа и заемаме последното място в групата с 2 загуби. Начело са Швеция и Испания с по 2 победи и една загуба, а Германия и Румъния имат по една победа и загуба.

България гостува на Германия в третия си мач от евроквалификациите на 24 юни, а след това домакинства на Румъния на 27-ми и на Испания на 30-ти юни.