Българските баскетболни национали се реваншираха за тежката загуба срещу Черна гора преди седмица в турнира за Наградата на София. В друга контрола, играна  в зала "Универсиада" те постигнаха престижна победа с 89:88 европейския шампион Русия.

Успехът донесе завърналият се след скандал с Пини Гершон близнак Калоян Иванов. Той отбеляза тройка в последната секунда.

Срещата започна добре за българите, които демонстрираха самочувствие и без да изпитат притеснение от именития съперник с добра игра в защита и резултатно нападение, поведоха с 11 точки.

През втората четвърт руснаците се окопитиха, станаха по-агресивни в защита и стопиха аванса на нашите. На почивката гостите имаха точка преднина, за 43:42.

Последваха две равностойни четвъртини със смяна на лидерството. нито един от двата тима обаче не успя да се откъсне в резултата. В последните 4 секунди Калоян Иванов стреля от тройката през човек и вкара. Това бе и победният кош за българите.

След успеха Калоян си пожела всички проблеми с именития наставник да бъдат забравени и да останат в миналото.

Брат му Деян Иванов направи много силен мач и завърши с дабъл-дабъл 20 точки и 13 борби. Капитанът Тодор Стойков пък бе на крачка от трипъл-дабъл. Той регистрира 15 точки, 10 асистенции и 9 борби.

Кели МакКарти пък бе най-полезен за руснаците с 19 точки.

Вторият двубой между двата тима е днес, от 18,00 ч. отново в зала "Универсиада".