Бившият шеф на Левски Томас Лафчис в момента е мениджър и се позиционира много добре на гръцкия футболен пазар. След като България стана член на ЕС потърсихме г-н Лафчис да разкаже за промените, които станаха в Гърция, след като страната стана част от обединена Европа. Както и дали пазарът в Гърция ще се отвори повече за българските футболисти.
- Г-н Лафчис, за много години. Как посрещнахте Новата година и какъв късмет си изтеглихте от традиционната новогодишна баница?
- Посрещнах Новата година с децата и съпругата ми в Атина. Късметът ми го няма, защото ми се падна ново гадже и синът ми Константин веднага го скри, защото не ми се полага. (Усмихва се)
- България и Румъния вече са пълноправни членове на Европейския съюз. С какво това ще помогне на българските играчи при трансферите зад граница?
- Самочувствието на играчите и като цяло на българите ще е по-различно. България вече е част от голямото европейско семейство. Пред българските играчи някои страни създадоха ограничения, но с времето това ще се премахне. Статутът на българските футболисти в Гърция няма да се промени много, защото от 4- 5 години те не се смятат за чужденци и не заемат такова място в отборите. Милен Петков беше първият, който се възползва от това правило.
- Ще стане ли футболният пазар в Гърция по-достъпен за българските играчи?
- По-достъпен дотолкова, доколкото българските играчи представляват интерес за гръцките клубове. Досега имаше ограничение за българските футболисти в долните дивизии, а сега това ще отпадне. За целта обаче трябва да се направят промени в правилника на Гръцката футболна федерация. От лятото ще има размествания, които ще касаят всички футболни групи в Гърция.
Едва тогава вратите за българските играчи ще бъдат по-отворени. Фактът, че българските играчи в Гърция не са толкова много като бройка показва, че не са много търсени. В Гърция витае мнението, че българският футбол е в криза, а това прави футболистите не толкова атрактивни за големите отбори. Водещите тимове в Гърция търсят играчи от Германия, Испания, Италия и т.н. Много голям поток от футболисти има от Африка.
- Доста наши състезатели бяха привлечени от парите в гръцкия футбол преди години, но сега вече не е така. Преди време нашите играчи в първата дивизия бяха много, а сега близо 20 наши футболисти играят в долните дивизии?
- Пак казвам, че българските играчи просто не са търсени. От друга страна предлагането на качествени футболисти от България е много малко. Рядко добри играчи със силни качества
се предлагат за разумни пари.
Примерно от Левски и ЦСКА, ако говорим да кажем за Домовчийски, искат за младите си състезатели над 1 млн. евро. В Европа тази сума може да е конвертируема, но в Гърция не е. В по-ниските дивизии българските играчи изкарват по 25-30 000 евро годишна заплата. За Гърция това не е голяма сума, но за България е. Големият проблем пред играчите от България е некоректното отношение на гръцките ръководители, които шмекеруват и не плащат.
- Защо клубовете в Гърция редуцираха финансите си?
- Приходите им са по-малко. Два от големите грандове - Олимпиакос и Панатинайкос, са пряко зависими от благоразположението на техните собственици. Фамилията Кокалис държи Олимпиакос, а фамилията Вардиноянис са собственици на Панатинайкос. И двата клуба правят от време на време по някой голям трансфер, но всичко е относително. Знаете, че в Олимпиакос в момента са Ривалдо и Дани Гарсия. Принципно мога да кажа, че шефовете на Панатинайкос са по-склонни да дават пари.
АЕК от скоро прилага нова форма на финансиране. Идеята на шефовете на тима е клубът да се самоиздържа, а не да е зависим от един собственик. Става въпрос за общо финансиране от консорциум от фирми, при което разходите се приспадат от печалбата.
Държавата в Гърция финансира футбола. Лотото в Гърция бе най-добре ръководената фирма в Европа с печалба от 700 млн. евро. Мениджърът на гръцкото лото бе избран за мениджър на годината в Европа. Гръцките клубове обаче не могат да участват в залаганията. Кокалис, собственикът на Олимпиакос, бе доставил апаратурата за тази игра и тогава бе решено, че отборите нямат право да участват. Много пари влизат в отборите и от телевизионни права.
Всеки клуб може да се договаря с отделна телевизия. Най-големият пакет в Гърция се държи от Нова ТВ, която има договор с около 10 отбора. Най-малката сума, която получава един футболен клуб в Гърция от ТВ права, е над 1,3 млн. евро на година. Грандове като Панатинайкос, Олимпиакос и АЕК взимат по над 4-5 млн. Трябва да се спомене, че билетите за футболните срещи в Гърция са доста по-скъпи. Най-евтиният билет за мач от Шампионската лига е от порядъка на 50-60 евро. Местата в секторите "Б" и "Г", които не са атрактивни, са от порядъка на 30 евро.
- Как се развиха спортните бази след приемането на Гърция в Европейския съюз?
- Нищо не се е променило. Повечето гръцки отбори играят на Общински стадиони, плащат наем и процент от приходите. Малко са отборите, които имат собствени стадиони. Болшинството съоръжения са собственост на спортни клубове. След като клубовете в Гърция бяха задължени да станат професионални, те излязоха от спорните сдружения и влязоха в наемни отношения с тях.
- Кой и как стопанисва спортните бази в момента в Гърция?
- Базите са общински, а отборите плащат не малък наем.
- Можем ли да очакваме, че финансирането на българските отбори ще стане прозрачно?
- Доста трудно ще стане това. Не виждам пряка връзка между влизането на България в ЕС и футбола. Някои неща ще се подобрят, но...
Да кажем, че може да се случи нещо положително в сферата на телевизионните права и рекламата. Стандартът на живот в България ще се повиши, а това в един момент ще доведе до по-високи цени на билетите. Не очаквам сивата икономика в България да изчезне скоро.
- Левски стана първият български тим, който участва в Шампионската лига. Какъв бе отзвукът от това в Гърция?
- Не съм забелязал в Гърция да има реакция. Много отбори като Левски участват в Лигата и отпадат. Би имало интерес, ако Левски бе бил Челси и Барселона, но при 6 загуби нещата не са атрактивни.
Не омаловажавам участието на Левски в Лигата, защото това е успех за българския футбол като цяло. В Гърция са свикнали с Шампионската лига, защото Олимпиакос 7-8 години вече е в този турнир.
- Как се котират играчите на "сините" след това участие. Артмедия направиха бум и разпродадоха отбора?
- Не смятам, че играчите на Левски успяха да привлекат вниманието на клубовете от Западна Европа. Артмедия направиха бум - биха Порто в групите, но останаха трети и продължиха за купата на УЕФА. Ако Левски бяха били Вердер или Челси в София, със сигурност 5-6 играчи щяха да бъдат продадени.
SLEAZY STUDIO
на 06.01.2007 в 09:50:08 #2Евала, батка-то4но го е казал!
Oho Boho
на 05.01.2007 в 13:04:46 #1Томето още веднъж и с това интервю доказва, че е с акъла си. Приказката му е точна. Нарича нещата с истинските им имена. Не може при това мижаво първенство да се опитваш да продаваш скъпо дори и за неособено атрактивният гръцки шампионат. Точен е и в анализа си за участието на Левски в ШЛ.