Великобритания спечели първото място в неофициалното класиране по медали на Европейското първенство по лека атлетика, проведено в германската столица Берлин.

Британците излязоха начело след финала на последната дисциплина, мъжката щафета 4х100 метра. Те спечелиха очаквано безапелационно, като успяха да си предадат палката без да я изпуснат. Атлетите от Острова взеха три златни медала в последния ден.  Дамската щафета измъкна първото място с много силно бягане на единствената трикратна шампионка на игрите Дина Ашър-Смит. Преди това Лора Мюър отчая конкурентките си на 1,500 метра.

Полша водеше до края, но взе само един златен медал в неделя - на хвърляне на чук при дамите, спечелен от Анита Влодарчик с нов рекорд на първенствата. Невероятното постижение от 6.05 метра на младия швед Арманд Дюплантис на овчарски скок лиши "Дружина полска" от медал в тази дисциплина.

Снимка 373048

Домакините от Германия останаха на трето място, но взеха най-много отличия 19. Те изпуснаха няколко, изглеждащи сигурни първи места. В последния ден Геза Фелиситас Краузе вдигна трибуните на крака в бягането на 3,000 метра при дамите. За съжаление дамската щафета финишира трета, след като до последните метри се бореше за титлата. При мъжете германците направиха рядко срещана грешка, като и двамата им бегачи се спънаха взаимно при последното предаване в сериите.

Демирева: Скачах за първо място, но следващият път ще успея

"Щастлива съм, разбира се"

Благодарение на Мирела Демирева България се класира на 21-во място с един сребърен медал.

Русия спечели четири медала, но те са отразени на сметката на отбор наричан "Ауторизирани неутрални атлети".

Крайно класиране по медали на Европейското първенство по лека атлетика в Берлин (Германия):