Съветникът на Весела Лечева в ДАМС Ефрем Ефремов, генералният секретар на БОК Белчо Горанов, братът на старши треньора на националния отбор по биатлон Боран Хаджиев - Савко, и шефът на Зимния дворец Асен Асенов дискутираха темата "Защо не успяхме с кандидатурата на София за ЗОИ 2014". Осмото издание на форума, което се проведе в петък в Best Western City Hotel, бе организирано от в. "Топспорт" и сайта Топспорт.бг със съдействието на "Еврофутбол".

На въпроса основателен ли е бил оптимизмът преди заминаването на делегацията ни за заседанието в Лозана, където кандидатурата на София отпадна от надпреварата за домакинство през 2014-а, генералният секретар на БОК Белчо Горанов бе категоричен, че не имало вариант за връщане назад.

Документите и таксата за участие - 150 хиляди долара - са били внесени миналата година и пред нас е оставал единствено вариантът да се борим и да се надяваме.

"Друг е въпросът, че възможностите ни на този етап не бяха големи. Не трябва обаче да правим драма от неуспеха, а напротив - да си вземем поуките и след задълбочен анализ да преценим имаме ли шанс за 2018 година", коментира ситуацията генералният секретар на БОК.

Директорът на Зимния дворец Асен Асенов пък подкрепи разпространената теза, че причините за провала са от икономически и политически характер. За отпадането ни от надпреварата значително е натежала и липсата на база и подходяща инфраструктура - проблеми, които трудно бихме разрешили в дадения срок.

Според Асенов на столицата ни са необходими поне още 3 многофункционални зали, разположени в покрайнините на града. За инфраструктурните проблеми обаче отговорност не носят нито ДАМС, нито БОК.

"Има проекти за две спортни зали - една в "Младост" и една, чието местонахождение предстои да да се реши. Именно по фактор съоръжения Сочи ни би по точки, тъй като те представиха наистина много добри и професионално изготвени проекти", разкри Горанов.

Впоследствие стана ясно, че се обсъжда вариантът втората спортна зала да е на мястото на зала "Юнак".

Сравнявайки нашата столица с Нагано и Лилехамер, легендарният алпиец Петър Попангелов бе категоричен, че София е много по-подходяща за домакин на бяла олимпиада. Като основен наш минус в сравнение с тях Попангелов посочи липсата на компактност на съоръженията, което за пореден път повдигна въпроса за спора между Банско и Боровец.

"Сблъсък между двата курорта няма. Не мога да кажа обаче доколко дискусията е повлияла на решението на МОК. По темата ще се произнесат експертите след очаквания задълбочен анализ", заяви Горанов.

Мнението на участвалия на три олимпийски форума Савко Хаджиев обаче бе, че по всяка вероятност, ако кандидатурата ни беше отправена единствено от името на София, шансовете ни за успех щяха да са по-големи.

Дали ще се пробваме да вземем домакинството през 2018 година, ще се реши до края на годината. Във връзка с евентуалния нов опит на страната ни Асен Асенов даде за пример т.нар. италиански модел.

Неговият формат предполага издигане на кандуидатурата от самия град, желаещ да е домакин. Впоследствие олимпийският комитет в страната и съответната държавна институция одобряват и задвижват процеса.

Основно предимство на модела е подкрепата и явното желание на жителите на съответното населено място.

"В случай че се решим направим нов опит за 2018 година, имаме предвид международни експерти, които ще поканим за помощ при оформянето на новата стратегия", даде гласност на бъдещите намерения генералният секретар на БОК.

Дискусия предизвика ефективността на работата на БОК и по-специално на вицепрезидента Светла Оцетова. Всеобщото мнение бе, че опитът на Оцетова е използван максимално от Инициативния комитет по кандидатурата ни, но в крайна сметка изборът й за вицепрезидент не е бил най-подходящият, тъй като тя няма опит с новите изисквания на МОК.

Пропуските и грешките ни ще станат ясни след окончателния анализ и детайлизирания отчет на изразходваните средства, който се очаква да бъде готов около 15 септември. Засега е ясно единствено, че зелена светлина на кандидатурата ни в доклада на МОК е дадена по два критерия - правителствена и обществена подкрепа и спортни личности, застанали зад инициативата.

Ако се вземе решение в полза на следващ опит за домакинство на София - за ЗОИ 2018, предстоят две срещи с кмета на столицата, както и с различни представители на правителството и изпълнителната власт.

Във връзка с разработването на евентуална нова стратегия ще бъдат проведени разговори и с Министерството на финансите, екоминистерството и различни природозащитни организации.

България има нужда от това домакинство, но за целта трябва да бъде разработена стабилна стратегия, съобразена с анализа на грешките ни от тазгодишния неуспех, бе всеобщото мнение на гостите на дискусията.