Отборът на Франция поднесе голямата изненада в първия ден на световното първенство по хокей на лед, което се провежда в Минск. В мач от група „А” французите се наложиха над Канада с 3:2 след изпълнение на дузпи.

Французите поведоха в края на първата третина с гол на Теди да Коста, но Брайдън Шен изравни за 1:1. През втората част голове не бяха отбелязани, а в последната третина съперниците си размениха по още едно попадение. Ерик Гудбрансон даде преднина на Канада, но Стефан да Коста изравни за 2:2 и двубоят влезе в продължение, в което нямаше попадения.

Франция не бе побеждавала Канада на хокей от 19 години насам.

Драматична развръзка имаше и в другия мач от групата. Чехия победи Словакия с 3:2 след продължение. Ранен гол на Немец даде предимство на чехите. Словакия обаче успя да направи пълен обрат през втората третина. И когато вече словаците се виждаха победители звездата на чехите Яромир Ягър прати мача в продължение 2 минути преди края на третата третина.

Във втората минута на продължението Якуб Клепис донесе победата на Чехия.

В група Б фаворитите нямаха проблеми и спечелиха убедителни победи.
Русия - Швейцария - 5:0
САЩ - Беларус - 6:1