Александър Георгиев пази за Русия във финала на световното младежко първенство, но неговият тим падна с 3:4 от домакина сФинландия лед продължение. Редовното време завърши 3:3, като руснаците 7 секунди преди сирената успяха да изравнят. При това положение Георгиев бе на пейката за допълнителен нападател.

93 секунди след началото на допълнителното време Каспери Капанен успя да преодолее Георгиев и така донесе титлата на своите.

Роденият в България голкипър пази много добре и негови изяви спасяваха тима на Валерий Брагин на няколко пъти.

Финалът бе повторение на двубоя за златото между тези съперници, който се състоя през 1998 година, и отново приключи с успех за Финландия, тогава с 2:1 и отново след продължение.

Мачът бе изключително равностоен, като в главни действащи лица се превърнаха съдиите. Руснаците завършиха мача с 40 наказателни минути срещу само 4 на домакините. Най-сериозното от тях бе срещу капитана на "сборная" Владислав Каменев, който бе отстранен за общо 30 минути малко преди края на редовното време.

Хокеист с български паспорт обаче не бе стигал до толкова високо ниво в този спорт. Георгиев е роден в Москва, баща му е българин.

За MVP на турнира бе обявен 17-годишният нападател на домакините от Финландия Йесе Пулюярви, който бе с основен принос за титлата. Суперталантът бе избран и за най-добър нападател на първенството. Той стана и реализатор номер 1 на шампионата по системата гол+пас, вкарвайки пет гола и записвайки 12 асистенции.

По-рано в същия ден САЩ разгроми с 8:3 (2:2, 4:0, 2:1) Швеция в спора за бронзовите медали. Скандинавците губят битката за бронза за втора поредна година, след като през миналата паднаха на същия етап от Словакия.

От елитната дивизия изпадна тимът на Беларус, а на негово място се изкачи Латвия.
Следващото първенство в Топ-дивизията, в тази възрастова група, ще се проведе в канадските градове Торонто и Монреал, от 26.12.2016 до 05.01.2017 г.