Местните власти на Сан Франциско планират да въведат данък за част от ИТ компаниите, с който да подобри живота на бедните слоеве от градското население. В частност, събраните допълнително средства ще бъдат използвани за финансиране на програми за придобиване на жилища.
Според Ерик Мар, член на градския съвет, данъкът в размер на 1,5% ще бъде своеобразна компенсация за разрушителните последствия, които технологичният бум причинява на хората. Сред компаниите, които ще бъдат засегнати от новия данък, е социалната мрежа Twitter, съобщава The New York Times.
А иначе последствията от технологичния напредък са очевидни. Специалистите в областта на ИТ взимат едни от най-високите заплати в САЩ – в диапазона 150-200 хиляди долара годишно. Хората с подобни заплати наводниха Сан Франциско, където офиси имат множество големи ИТ компании, а това доведе до поскъпване на цената на живота и затрудни болшинството останали граждани с по-ниски доходи, пише TechNews.bg.
Властите в Сан Франциско отдавна следят негативните последствия от дейността на хай-тек компаниите и регулярно повдигат въпроса за компенсации. По-бедните местни жители не ги устройва създалата се ситуация на пазара на недвижими имоти, тъй като трудно могат да се сдобият с дом, заради високите цени.
Голяма част от бюджета на Сан Франциско зависи от сделките с недвижими имоти. Тази година обаче приходите са по-малко отколкото през миналата. Градската управа се готви за бюджетен дефицит през следващите две години и призова за повишаване на данък продажби през ноември 2016 г., за да се избегне задаващият се проблем.
Въвеждането на данък за ИТ бизнеса в полза на бедните може да внесе в градския бюджет допълнителни 140 милиона долара годишно. Чиновниците предполагат, че новият данък ще запълни дупката в хазната, образуване вследствие на данъчните облекчения, дадени на големите технологични компании преди около пет години, за да отворят офиси в района на града.
Предполага се обаче, че законопроектът за нов данък няма да получи достатъчна подкрепа. В момента неговите поддръжници в градският съвет са малцинство. Възможно е ситуацията ще се промени до ноември 2016 г., когато законопроектът ще бъде гласуван.