Марица (Пловдив) победи ЦСКА-Демакс в голямото дерби на българския женски волейбол от последните години.  В среща от 3-ия кръг на Националната волейболна лига, волейболистките на Иван Петков се наложиха с крайното 3:1 (25:16, 25:14, 22:25, 25:22) пред пълните трибуни в пловдивската зала Олимпиада, сред които и доста състезателки на двата основни конкурента - Казанлък Волей и Левски Волей.

От редиците на Марица поради болест отсъстваха капитанката Диана Малинова и националката Жана Тодорова.  В първата част домакините постепенно наложиха надмощие благодарение най-вече на сервиса.  На този елемент те постигнаха цели 4 точки, докато гостенките допуснаха 4 грешки.

С две поредни успешни блокади накрая Марица затвори тази част при убедителното 25:16.  Отличната игра на разпределителката Анелия Минчева бе подплатена от 3 нейни аса за общо 4 на пловдивчанки във втората част.

Останалите момичета в жълто и пригласяха с много стройна игра, която доведе до още по-категоричен резултат - 25:14, оформен с мощна атака на Пролетка Иванова за последната точка. С капитанката Даниела Кънчева на терена вече като титулярна разпределителка на ЦСКА за третата част, геймът вървя равностойно до първото техническо прекъсване, след което Червените дръпнаха силно напред в резултата.  Жълтите реагираха адекватно и до второто техническо вече бяха с две точки напред.

Това не отказа софиянки да търсят обрата и, подпомогнати от увеличения брак в играта на Марица, те стигнаха до геймбол.  При едно дълго и красиво разиграване, със страхотна игра в защита и от двете страни, Гергана Димитрова заби успешно за 25:22 в полза на гостите. Момичетата на Юлия Иванова тръгнаха да търсят пълния обрат.

С много резултатна игра на Гери Димитрова в четвъртата част те успяха да дръпнат с 5 точки при 11:6 и да запазят аванса си до 17:12. Иван Петков направи двойна смяна на разпределител и диагонал и Марица тръгна на щурм.  При 20:20 резултатът беше изравнен.  Пловдивчанки поеха контрол върху събитията на терена.

При мачбол, едно невероятно спасяване на либерото Ивелина Монова даде възможност на Пролетка Иванова да атакува успешно за крайния успех. Топреализатор на мача стана Гергана Димитрова с 20 точки за ЦСКА.

Най-резултатни за победителките бяха Пролетка Иванова с 15 точки и Силвия Андреева с 14. Така Марица излезе еднолично начело в класирането с 9 точки от три мача.  ЦСКА се смъкна на трето място с 6 точки и по-слабо точково съотношение от втория Левски.

МАРИЦА (ПЛОВДИВ) - ЦСКА-ДЕМАКС 3:1 (25:16, 25:14, 22:25, 25:22)

МАРИЦА: Милена Димова 10 (3 аса, 3 блока), Анелия Минчева 6 (5 аса), Мира Тодорова 10 (1 ас, 3 блока), Пролетка Иванова 15, Силвия Андреева 14, Силвана Чаушева 11 (3 аса, 1 блок) - Ивелина Монова-либеро (Марина Ковачева 2, Мирела Шахпазова)

ЦСКА: Гергана Димитрова 20 (1 ас, 1 блок), Джесика Николова 4, Ралина Дошкова 9, Силвия Кьосева 4, Симона Димитрова 14 (3 аса), Кърстина Кръстена 1 - Патриция Йончева-либеро (Кристина Петличка, Радка Димитрова, Славена Никова, Даниела Кънчева 1)