Китай и Сърбия спечелиха първите си срещи от финалната шестица на 18-то дамско Световно първенство по волейбол.

В неделя започват битките в третата фаза на дамския волейболен Мондиал

Шестте отбора са разделени в две групи

Олимпийските шампионки от Китай обърнаха световните от САЩ с 3-2 (25-22, 19-25, 20-25, 25-23, 15-9) в драматичен мач. Азиатките започнаха п-силно, но "янките" доминираха във втория и третия гейм. Четвъртата част беше много оспорвана, като китайките допуснаха да бъдат застигнати  края. В тайбрека победителките имаха пълна доминация.

Жу Тинг надстреля Кимбърли Хил. Китайската звезда реализира 25 точки срещу 24 за американката. Днес САЩ ще търси задължителна победа срещу Холандия за да продължи защитата на титлата си.

В другия мач Сърбия разгроми домакина Япония с 3-0 (25-1, 25-18, 25-23) и на практика си осигури място на полуфиналите, които ще се играят в петък. Японките имат днес последен, по-скоро теоретичен шанс срещу единствения непобеден отбор на първенството Италия.