В неделя започва третата групова фаза на 18-то Световно първенство по волейбол при дамите. В нея ще участват шест отбора разпределени в две групи.

Волейболистките на Холандия се класираха за финалната шестица на Мондиала в Япония

Днес ще станат известни всички претенденти за медалите

В група "G" е отборът на Италия, който е единствен непобеден досега и играе най-качествен волейбол. "Скуадра адзура" ще спори за едно от двете места, даващи място на полуфинала с домакина Япония и също много силно представящия се тим на Сърбия.

Японките малко щастливо стигнаха до тази фаза на турнира, но силната домакинска подкрепа им дава шанс да победят всеки. Сръбкините се класираха рано и както при мъжете отпуснаха газта преди последните срещи. До тогава те имаха седем поредни победи с 3-0 гейма.

В група "H" водач е Холандия, която без да блести спечели група "Е" от втората фаза. Олимпийският шампион Китай започна със загуба в началото от Италия, но след това подобри много играта си. Световният шампион САЩ щастливо стигна до тази фаза. Китайките можеха да елиминират американките при загуба от Русия в последната среща, но играха феърплей и спечелиха с 3-1 гейма.

В неделя от 10:10 часа Китай ще срещне САЩ. В сряда азиатките разгромиха своите съпернички с 3-0 и сега американките ще опитат да вземат реванш. От 13:20 часа Япония среща Сърбия. Домакините се наложиха преди два дни с 3-1 над същия съперник, но тогава западните ни съседки не се напрегнаха много.

Сега битката започва отначало и резултатите до момента вече нямат значение. България завърши на 11-о място в крайното класиране на Мондиала.