България и Полша бяха съперници и в полуфинала на последното световно първенство в Япония преди три години. Тогава съперникът поведе с 1:0, но нашите изравниха с 28:26 във втората част.

Българите бяха на крачка от пълен обрат след като в края на решителната трета част изравниха за 21:21. Гонитбата в точките се запази до 23-та. Неточен пас на Андрей Жеков към Боян Йорданов и пратена в аут топка от левичаря обаче подари победата в гейма на съперника.

Въпреки яростната съпротива на българите в следващата част тимът ни загуби битката и участва на малкия финал. Поляците пък изобщо не направиха и опит за съпротива срещу Бразилия на финала, задоволявайки със сребърен медал.

От тези състави на България и Полша преди три години днес в Измир ще липсват по няколко волейболисти. За съперника това са титулярите тогава Мариуш Влазли (диагонал), Михал Винярски (посрещач), Себастиян Швидерски (посрещач) и Лукаш Кадзиевич (център). В Турция са само Павел Загумни (разпределител), Даниел Плински (център) и Пьотр Гачек (либеро).

От българския тим отсъстват само двама от титулярите Евгени Иванов (център) и Пламен Константинов (посрещач).

Поражението в Япония пък бе част от черна серия на родните национали срещу Полша. Преди успехът на европейското първенство в Москва през 2007 г., когато бием с 3:2., България бе побеждавала дружина полска през 2004 г. по време на участие в Световната лига.