Прекрасната победа срещу Гърция запази шансовете на българките за третото място в група "А"  на Евроволей 2019. За целта е необходимо световните шампионки от Сърбия да победят гъркините днес, по възможност с 3-0 или 3-1 гейма и утре момичетата на Иван Петков да се наложат над Финландия.

България с първа победа на Европейското първенство в Турция

"Лъвиците" на Иван Петков се справиха с Гърция

След неочакваната загуба в първия ден от аутсайдера Франция с 2-3 гейма, българките си усложниха задачата. За щастие французойките паднаха и от Финландия и от Гърция и най-вероятно ще се класират последни. Прекият двобой с Финландия утре ще определи четвъртия отбор от групата, който ще играе на осминафинал.

Гъркините вече са сигурни участнички в следващата фаза, но най-вероятно ще имат непосилната задача срещу Холандия в събота. Мирослава Паскова беше най-резултатна срещу тях с 13 точки. Нася Димитрова отново беше на ниво с 10 точки, а Гергана Димитрова също реализира 10 точки за 3 гейма. Мира Тодорова и Елица Ваилева останаха с по 8 точки, а разпределителката Лора Китипова и влязлата като резерва Мария Каракашева останаха с по 3 точки.

Блокадата на българките работеше отлично и направи 15 точки срещу 7 за гъркините. В целия мач имаше само един ас и то в полза на съперничките ни. Превъзходството на "лъвиците" в атака беше отчетливо - 46% на 34%.

Волейболистите до 19 години на 1/4-финал на Световното в Тунис

Момчетата на Пламен Христов сюрпризираха фаворита Бразилия

Отборът на Финландия в никакъв случай не трябва да бъде подценяван, защото успя да вземе два гейма и точка на домакините от Гърция. Днес и двата тима почиват. От 17:00 часа излизат Сърбия и Франция във формален мач. Световните шампионки утре ще определят победителя в групата срещу Турция, а французойките нямат шанс да продължат напред. От 19:30 часа Турция трябва да победи Гърция. Иначе домакините може да станат трети и да си усложнят програмата за елиминационната фаза.