Българските волейболисти изиграха най-добрия си мач на Евроволей 2017 и постигнаха убедителна победа срещу вицешампиона на Стария континент, Словения с 3:0 (25-22, 28-26, 25-17).

Така те заеха второто място в група "C" и в сряда ще играят най-вероятно с Полша за място на четвъртфинал. "Лъвовете" имаха тотално игрово превъзходство в мача продължил 1 час и 45 минути. Само отпускане в определени моменти и многото сбъркани сервиси даваха надежди на съперниците ни.

България - Словения 3:0, отличен мач в Краков

"Лъвовете" трябва да се събудят

В първия гейм  и най-опитните волейболни специалисти не биха могли да разберат как играе отборът на Словения. Българите направиха 10 грешки при изпълнение на сервис и на практика не дадоха възможност на противниците си да комбинират, когато посрещат. Словенците спечелиха само 4 сайдаута в целия гейм.

Отличната блокада и подобрената игра на Цветан Соколов донесоха победата в частта с 25-22 за 30 минути. Само в края сервисите на Гаспарини затрудниха нашето посрещане.

Снимка 309924

Източник: cev.lu

Вторият гейм беше оспорван. Гаспарини направи поредица от точки със сервисите си. Противниците ни поведоха с 6-9, но силна блокада и ас на Николай Пенчев обърнаха резултата до 12-11.

Словенците намериха противодействие на българите с по-бавна и технична игра. Пламен Константинов вкара Тодор Скримов на мястото на Розалин Пенчев и посрещането беше стабилизирано.

В края на гейма и двата обора имаха точки за победа. Нашите изпуснаха няколко сервиса и допуснаха обрат до 25-26. За щастие силна игра на блок и в защита спечелиха следващите три точки и ключовия гейм с 28-26 за 34 минути.

Снимка 309925

"Когато поведем с осем точки, започваме с експерименти и чикирики" - каза при прекъсване Константинов.

След десетминутната пауза имаше само един отбор на игрището. Българите играеха много мощно, а хубави серии на сервис на Скримов и Йосифов направиха резултата 12-5, което реши мача.

Словенците се опитаха с характерните за югославската школа скандали, да нарушат ритъма на нашите. Те пък от своя страна решиха, че всичко е свършило. Константинов взе почивка скара  се и геймът беше спечелен с 25-17 за 31 минути. Българите направиха 12 брейк точки в тази част срещу само 5 за техните противници.

Сега следва почивен ден и най-вероятен мач в сряда с Финландия, която не взе гейм на Сърбия. Теоретично противник може да бъде и Полша, ако домакините загубят от Естония.

Победителят от плейофа в сряда ще играе в четвъртък четвъртфинал със Сърбия.