Рафаел Надал се класира за 13-и път на финал на "Ролан Гарос". "Краля на клея" сломи аржентинеца Диего Шварцман с 6-3, 6-3, 7-6(0) за 3 часа и 10 минути.

Мачът не беше лесен за испанеца, но както почти винаги се случва на червени кортове, той успя да сломи съперника си.

Още в първия гейм Шварцман имаше възможност на два пъти да пробие. Надал се спаси и последваха три партии с брейкове. В петия гейм Шварцман имаше възможност за втори рибрейк. След това Надал беше безапелационен и все сета с 6-3 за 1 час и 6 минути.

Втората част беше най-кратка. Рафа проби за 2-1, отрази три брейкбола в седмия гейм и затвори сета с още един пробив за 44 минути.

Шварцман не се предаде и последната част беше най-зрелищна и равностойна. В нейната среда имаше поредица от 4 гейма с брейкове. аржентинецът не се предаваше и отвръщаше на ударите със сърцата игра.

Снимка 499919

Гейм №11 се оказа решаващ. Диего натисна здраво и на три пъти можеше да пробие. Надал успя да се измъкне за да поведе с 6-5. Аржентинецът взе подаването си на 15 и форсира тайбрек.

Дългият гейм беше без история. Въпреки равностойността на разиграванията Надал не даде точка на съперника си и затвори сета след 1 час и 22 минути.

Общо в мача точките са 114 на 87 за испанеца. Пробивите са 6 от 9 възможности за Надал и 3 от 12 за Шварцман. Уинърите са 38 на 24 за "Матадора", а грешките 34 на 48.

Така Рафаел Надал си отмъсти за единствената загуба от Шварцман, която се случи миналия месец в Рим. Другият финалист ще бъде определен от сблъсъка Новак Джокович (Сърбия) - Стефанос Циципас (Гърция), който започва след малко.

София Кенин прати Квитова обратно вкъщи и ще играе финал на "Ролан Гарос"