Доминацията на световния номер 1 Рафаел Надал на "Ролан Гарос" приключи с шокираща загуба. 22-годишният испанец загуби на осминафиналите от шведа Робин Сьодерлинг с 2:6, 7:6 (2), 4:6, 6:7 (2).

За Рафа това е първа загуба на Откритото първенство на Франция в кариерата му след 31 поредни победи на червените кортове в Париж и четири поредни титли. Той имаше 32 поредни спечелени сета, след като не бе губил сет в последните си 10 мача във френската столица. Освен това не бе губил повече от един сет в рамките на един двубой в нито една от срещите откакто дебютира през 2005 г.

След като от няколко години всички се чудеха кога някой ще успее да повали Надал на клея на "Ролан Гарос", това направи поставеният под номер 23 Сьодерлинг. На четвъртфиналите шведът ще играе с победителя от двубоя между испанеца Фернандо Вердаско и руснака Николай Давиденко.

Сьодерлинг до този момент имаше три загуби в срещите си с Рафа, а в Париж най-доброто му представяне бе достигането до трети кръг през миналия сезон. Днес обаче Робин изигра фантастичен мач. Той бе почти безгрешен, страшно агресивен, натискаше съперника във всеки възможен момент и не позволи на лидера в световната ранглиста да демонстрира качествата си.