Григор Димитров загуби с 4-6, 6-7(6), 7-6(1), 5-7  срещу американеца Франсис Тиафо в осминафинален мач от Australian Open 2019. Двубоят беше равностоен, като българинът беше близо да го вкара в пети сет. Тиафо стана днес на 21 години и получи прекрасен подарък. Хасковлията спечели повече точки, но загуби голямата битка.

В края американецът едва се движеше и видимо страдаше. Българинът не можа да се възползва от много по-добрата си физическа форма и изпусна големия шанс отново да играе в Мелбърн с Рафаел Надал.

Григор Димитров: Не очаквам просто обикновен мач с Тиафо

Димитров: Не очаквам просто обикновен мач с Тиафо

"Той играе много силно на старта на сезона"

Първият дълъг гейм в мача беше при 2-1 за Димитров. Българинът стигна до 4 точки за пробив, ни Тиафо успя да се спаси.

Американецът направи брейк за 4-3 и сервираше за сета при 5-4. Тогава българинът успя да се спаси, са да допусне решаващ пробив за 5-6. Американецът реализира втория си сетбол след 54 минути игра.

Вторият сет продължи един час и в него хасковлията имаше инициативата. Той дръпна с 4-2, но веднага допусна връщане на пробива.

Снимка 401372

Стигна се до тайбрек, започнал с тотално предимство за Григор. Той поведе с 5-2 и 6-3, но допусна серия от грешки подарили сета след 6-8.

Тиафо сервираше мощно и владееше инициативата. Той проби за 4-2 в третата части се виждаше победител. Тогава самочувствието му, го накара да греши и Григор се възползва.

Българинът проби на 30 при втората си възможност и затвърди на нула. Последва дълъг гейм с възможност за пробив и много грешки на двамата. Дори Тиафо трябваше да се връща от стола, защото отсъден ас за него, успешно беше оспорван от Григор.

За втори път в мача се стигна да дълъг гейм. Григор първи стигна до минипробив след грешка на съперника си. Това му даде психологическо предимство и резултатът набъбна до 5-0. След още две точки Димитров взе сета и остана в мача след 3 часа на корта.

Снимка 401369

Американецът видимо отпадна и започна да играе вабанк. Той се стремеше да завършва бързо, като грешеше много често. Това даде сериозно предимство на Григор.

Въпреки това българинът сам си създаде проблеми в четвъртия гейм, когато след двойни грешки едва спаси пробива. През останалото време той сервираше безупречно, като подлагаше на натиск сервиса на съперника си.

За съжаление хасковлията се пропука в 11-ия гейм. Топките на Тиафо влизаха, а Григор не можеше да вкарва първия си сервис. Пробивът се оказа фатален. В последния гейм нервите на хасковлията не издържаха и той се предаде след 3 часа и 43 минути на корта.

Снимка 401373

Точките в мача са 171 на 166 за българина. Уинърите са 63 на 59 за Тиафо. Американецът има повече непредизвикани грешки 54 на 43. Григор имаше 70% ефективност на първи сервис и високите за него 50% на втори. За Франсис процентите са съответно 67 и 49.

Българинът направи 21 аса и 6 двойни грешки. Американецът е с 10 аса и 4 двойни грешки. На мрежата Тиафо завърши 45 пъти от 66 излизания, а Димитров 18 пъти от 29 излизания. Може би този показател определи победителя.

Димитров постави под сериозен натиск подаването на Тиафо, на чийто сервис се изиграха 180 точки. Хасковлията застана зад линията 147 пъти.