Световната №2 в ранглистата на WTA Арина Сабаленка  постигна обрат срещу Юлия Путенцева с 1:6, 6:4, 6:0 и се класира на четвъртфиналите на тенис турнира в Ухан.

Защитаващата титлата си баларускиня вече има 14-а поредни победи на турнира в китайския град при третото си участие. Също така тя отпразнува и 35-и успех на твърди кортове през сезона.

Отделно от това, участието й на четвъртфинал е 11-о подред на този етап на турнир на WTA. Нейната съперничка ще стане ясна от последния мач от днешната програма между Беатрис Адад Мая (Бразилия) и Магдаленa Фрех (Полша).

Сабаленка до днес нямаше победа над Путинцева и изненадващо или не, срещата тръгна зле за нея. Частта продължи едва 29 минути, а Сабаленка взе първото си подаване. След това обаче намиращата се на 35-о място в ранглистата взе шест поредни гейма и неочаквано лесно поведе в сетовете.

Путинцева допусна само три непредизвикани грешки в първия сет и не стигна до точка за пробив. Сабаленка направи пък 14 непредизвикани грешки.

Изглеждаше, че каквото и да направи в първия сет, ще й върви. Борих се със себе си. Наистина се радвам, че успях да събера концентрацията си от втория сет нататък и нещата се получиха, каза доволната Сабаленка.

След това тя бавно започна да намира своя ритъм на игра в ранните етапи на втория сет. Тъй като Путинцева пускаше топките си все по-къси и по-къси, действащата шампионка на US Open набираше увереност. Ключовият момент дойде, когато Сабаленка сервираше при 3:4 и беше изправена пред точка за пробив. Тя направи дълбок първи сервис и превърна излизането на мрежата в точка, да изтрие шанса на Путинцева и да продължи да доминира.

Сабаленка затвори гейма, веднага след това проби и после от първа опция спечели подаването си, за да изравни сетовете си с 6:4. Третата част премина само в една посока и са 35 минути, което означаваше победа за актуалната шампионка.

Представителката на домакините Цънвън Чжън победи Лейла Фернандес с 5:7, 6:3, 6:0. Китайката можеше да реши мача и в два сета, но в началния претърпя пробив в последното си подаване. Канадката направи пет двойни грешки и успя да реализира едва 61 процента от първия си сервис.

За Чжън това е първо участие на четвъртфинал в Ухан в кариерата, а също така може да се превърне и в първата китайка, която печели този турнир. Следващата й съперничка ще бъде Джазмин Паолини (Италия), която е номер 3 в схемата на турнира. Италианката победи Ерика Андреева (Русия) с 6:3, 6:2.

Американката Коко Гоф пък надигра Марта Костюк (Украйна) с 6:4, 6:1 и ще играе с Магда Линет (Полша), която елимнира Дария Касаткина (Русия) с 6:2, 6:3.