Андрей Рубльов стана първият тенисист от 2009-а година насам, който спечели турнир след загуба в квалификациите. На състезанието на червени кортове в хърватския град Умаг, Рубльов се наложи на финала над италианеца Паоло Лоренци с 6-4, 6-2. Поставеният под №4 в схемата Лоренци беше сразен за 1 час и 17 минути.

Давид Ферер с първа титла след две години "суша"

Тенисистът победи Александър Долгополов във финала на тенис турнира от сериите АТР250 в Бостад

Рубльов отстрани в събота надеждата на домакините Иван Додиг, който от своя страна беше се справил с топ фаворита Давид Гофен. Руснакът изигра най-трудния си мач на четвъртфинала в петък, когато изигра единствения си трисетов мач със защитаващия титлата си от миналата година италианец Фабио Фонини. Мачът тогава завърши при резултат 6-7(5), 6-2, 7-6(2).

Андрей трябва да е благодарен, че извади късмет и беше върнат в турнира. Той загуби от унгареца Атила Балаш във втория квалификационен кръг с 3-6, 5-7. Рубльов спечели общо 6 мача в турнира и изигра 15 сета. Това е първа турнирна победа в кариерата на 19-годишния руснак.

Американецът от индийски произход Раджий Рам беше предишният тенисист направил същия подвиг. През 2009-а година на турнира на трева в Нюпорт в щата Роуд Айлънд той също падна в квалификациите и след това вдигна купата.