В България има сериозна промяна в отношението към доброволчеството, все по-голям брой хора се включват в доброволчески инициативи, все по-необходимо е приемането на Закон за доброволчеството, около тези позиции и идеи се обединиха участниците в онлайн дискусия, организирана от MoveBG (България може), в която взе участие и заместник-министърът на младежта и спорта Калин Каменов.
Според младите хора е необходимо и установяване на форми за валидиране на познанията и уменията, натрупани от доброволческа дейност, от страна на работодатели и образователна система. Освен това чрез развитието на доброволчеството може да се генерира понятието колективна интелигентност.
Целта на дискусията бе да насочи вниманието към хората, които помагат на добра воля и допринасят за подобряване качеството на общностния живот. Тя бе организирана по повод предстоящия Международен ден на доброволеца - 5 декември. Младежите споделиха своя опит от доброволческите инициативи, в които са участвали при наводненията в Мизия, Аспарухово и Добрич, както и в потушаването на възникнали пожари в страната.
„От тази дискусия разбирам, че доброволчеството има сериозна база сред младите хора, защото те са промяната. Убеден съм, че доброволчеството ще се развие. Мотивацията е свързана с личното удовлетворение", каза по време на дискусията заместник-министър Калин Каменов. - Въпрос на време е да бъде приет Закон за доброволчестовото. Колкото повече хора се включат, толкова по-бързо законът ще бъде приет. Колкото повече активни хора има в доброволчеството, толкова по-бързо то ще се развива".
В дискусията участваха Тихомира Методиева -член на „Национална асоциация на доброволците в Република България" (НАДРБ) и доброволец „Бедствия и аварии" към Столична община, Павел Кунчев - съосновател на платформата за доброволчество TimeHeroes.org, Вера Кирилова - мрежови координатор на Национален алианс за работа с доброволци (НАРД) и координатор на няколко проекта, свързани с филантропията сред ученици и здравното образование, Александра Мирчева - член на УС на Националния младежки форум. Дискусията води Иван Бондоков - национален координатор на MoveBG и на мрежата от доброволци на организацията.
Резултатите от специална Фейсбук анкета, в която се включиха над 240 души, разкриват, че предпочитанията на доброволците в България са в сферите на социалните кампании и инициативи, помощ при бедствия, аварии и спасяване на хора, както и в разработването на политики и развитие на гражданското общество.
Според Павел Кунчев от TimeHeroes доброволчеството не трябва да замества ролята на държавата, но все пак то изисква институционална подкрепа, за да бъде устойчиво. Тихомира Методиева отбеляза, че има нужда от създаване на местни социални центрове, които да оказват последваща подкрепа на хората, пострадали от бедствия.
Вера Кирилова представи данните от изследване на НАРД, които сочат, че най-активно с доброволчество в България се занимават младежи на възраст 16 - 24, както и граждани на 45+. Симптоматично е, че активните доброволци често полагат труд в две или повече сфери на дейност.
В оживения диалог се включи и онлайн публиката, която поставяше своите въпроси и коментари във Фейсбук страницата на събитието и директно в канала на MoveBG в Youtube.