Шампионът на Испания Барселона победи с 2:0 като домакин последния във временното класиране Леганес в мач от 29-ия кръг на Ла Лига. Така каталунците събраха 64 точки. Втори е Реал (Мадрид) с 59 и мач по-малко. "Белите" посрещат Валенсия в четвъртък и победата им не изглежда никак сигурна. В герои за каталунците се превърнаха Ансу Фати и Линел Меси, който вкара от дузпа гол номер 69 за тима си в шампионата през сезона и 699 в кариерата си.

В 13-ия кръг Барса победи Леганес трудно като гост. Тогава домакините поведоха с 1:0 още в 12-ата минута чрез Ен-Несири, а каталунците стигнаха до ревенството в 53-ата с гол на Луис Суарес. "Блаугранас" спечелиха трите точки с попадение на Артуро Видал в 79-ата минута.

Леганес изненадващо можеше да поведе и в 11-ата минута на "Камп Ноу". Нападателят Гереро стреля опасно, но Клеман Лангле изби топката почти от голлинията. Само 2 минути по-късно отново Гереро би от малък ъгъл, но до страничната греда.

Барса не направи нищо запомнящо се през първия половин час от мача. В този период гостите спокойно можеха да водят с 2:0.

Този път Кике Сетиен заложи на тройка нападатели Лионел Меси, Антоан Гризман и Ансу Фати, за когото вчера бяха отказани 150 милиона евро от Манчестър Юнайтед. Но каталунците не създадоха дори едно опасно положение за гол до 42-ата минута.

Тогава на сцената се появи Фати. Младокът получи топката от Жуниор Фирпо на границата на наказателното поле и с остър удар по тревата я прати в левия ъгъл на вратаря на Леганес. Това беше първи точен удар за Барса в мача и 5-и гол за Ансу в Ла Лига през сезона.

Снимка 483962

Източник: fc barcelona - facebook

"Блаугранас" владееха далеч повече топката 78% на 22, но интересното е, че направиха и повече натушения през първото полувреме - 8 на 7.

В 53-ата минута Сетиен направи двойна смяна. Голмайсторът Ансу Фати отстъпи мястото си на Луис Суарес, а Нелсон Семедо замени Сержи Роберто на десния фланг на защитата.

Малко след това сблъсък между Жерар Пиле и Асале завърши с кръв по крака на защитника на Барса, който все пак продължи да играе в мача.

Идеята на каталунците видимо беше да вкарат втори гол, с който да затворят мача и да се пазят преди дербито със Севиля. Това стана в 63-ата минута, когато Антоан Гризман отбеляза, но попадението беше отменено от ВАР заради засада на Нелсон Семедо при паса към Гризман.

В 67-ата минута Лео Меси беше съборен в пеналта. Съдията даде дузпа за Барса, потвърдена и от колегите му в стаята за видеонаблюдение. Меси не сгреши, отбелязвайки 21-ия си гол в шампионата през кампанията и 699 в кариерата си - за каталунците и Аржентина общо.

Снимка 483956

До края на мача нов гол не падна. Барса не допусна попадение във втори пореден мач, което си е истинско постижение. С оглед на това, че отборът има инкасирани 31 гола. "Блаугранас" записаха 10-а "суха" мрежа.

В петък Барселона гостува на Севиля в дерби, което е ключово за титлата на Испания. Ще вкара ли тогава Меси гол номер 700, остава да разберем.